Ինտերպոլի անհետացած նախագահը չինացիների ձեռքում է գտնվում
Ինտերպոլի անհետացած նախագահ Մեն Հունվեյը գտնվում է Չինաստանում հարցաքննության տակ: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում կատարելով South China Morning Post-ին:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ «անցյալ շաբաթ Չինաստանում վայրէջք կատարելուն պես տղամարդուն կարգապահական իշխանությունները տարել են հարցաքննության համար»: Աղբյուրը չի հստակեցրել, թե Ինտերպոլի նախագահը ինչ կոնկրետ գործով է անցնում: Չի հաղորդվում նաև, թե հիմա նրան որտեղ են պահում:
Ավելի վաղ Ինտերպոլը մեկնաբանելով Մեն Հունվեյի անհետացումը՝ հայտնել էր, որ դա Ֆրանսիայի և Չինաստանի համապատասխան կառույցների պարզաբանման հարցն է:
Տղամարդու անհետացման մասին հայտնի է դարձել հոկտեմբերի 5-ին: Հաղորդվում էր, որ 64-ամյա Մեն Հունվեյը սեպտեմբերի 29-ին Ֆրանսիայից ուղևորվել էր Չինաստան: Այդ օրից մինչև հիմա ոչ ոք նրանից ոչ մի տեղեկություն չէր ստացել:

Пропавший президент Интерпола оказался в руках у китайцев
Пропавший президент Интерпола Мэн Хунвэй находится под следствием в Китае. Об этом пишет газета South China Morning Post со ссылкой на собственные источники, передает ''Lenta.ru''.
Как отмечается в публикации, мужчину ''забрали для допроса дисциплинарные власти, как только он приземлился в Китае на прошлой неделе''. В каком расследовании фигурирует президент Интерпола, источник не уточнил. Где именно в настоящее время он содержится, также не сообщается.
Ранее в Интерполе прокомментировали исчезновение Мэн Хунвэя, передавало агентство Reuters. В заявлении отмечалось, что это вопрос разбирательства для соответствующих структур во Франции и Китае. В организации также отметили, что ее повседневную работу контролирует не президент, а генеральный секретарь, и от дальнейших комментариев отказались.
О пропаже мужчины стало известно ранее 5 октября. Сообщалось, что 64-летний Мэн Хунвэй 29 сентября отправился из Франции в Китай. С тех пор в течение недели никто от него не получал никакой информации.