Ամերիկացի նախկին զինվորականը հայտնել է, որ թունավոր սերմերով ծրարներ է ուղարկել Թրամփին ու Պուտինին
Չորեքշաբթի ԱՄՆ Լոգան քաղաքում (Յուտա նահանգ) Ուիլյամ Քլայդ Ալեն անունով ոմն ամերիկացի ձերբակալվել է թունավոր տզկանեփի սերմերով ծրարներ ուղարկելու առնչությամբ: Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը`տզկանեփի սերմերից ստանում են ռիցին թունավոր նյութը: Նա իշխանություններին հայտնել է, որ դրանք ուղարկել է, մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ին:
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ Ալենը նախկինում ծառայել է ԱՄՆ ՌԾՈՒ-ում և ազատվել է 2002 թվականին: Դատարանի փաստաթղթերի համաձայն՝ տղամարդու հասցեն նշված է եղել Թրամփին ուղարկված սերմերով ծրարի վրա: ՀԴԲ աշխատակիցները հոկտեմբերի 3-ին այցելել են Ալենին, նրա տանը խուզարկություն կատարել և նրան հարցաքննել:
Ալենն իշխանություններին հայտնել է, որ Թրամփից բացի, այդպիսի ծրարներ է ուղարկել Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսին, ՌԾՈՒ շտաբի պետ, ծովակալ Ջոն Ռիչարդսոնին և ՀԴԲ տնօրեն Քրիսթոֆեր Ռեյին: Նա նաև լուսանկարներ է ցույց տվել, որոնք իբր դա հաստատում են: Բացի այդ, նա հավաստիացրել է, թե նույնպիսի ծրարներ է ուղարկել նաև արդարադատության նախարարին, ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ջեֆ Սեշնսին, Ռուսաստանի նախագահին, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի թագուհուն:
Ալենն իր գործողությունները պատճառաբանել է «ուղերձ ուղարկելու» ցանկությամբ, սակայն չի պարզաբանել, թե ինչ ուղերձ: Նա նշել է, որ նշված բոլոր անձանց հասցեները գտել է համացանցում, այնտեղից է գնել նաև տզկանեփի սերմերը:

В США экс-военный заявил, что направил конверты с ядовитыми семенами Трампу и Путину
Американец, задержанный в среду в городе Логан (штат Юта) в связи с отправкой конвертов с семенами клещевины, из которых получают токсичное вещество рицин, заявил властям, что разослал их, в частности, президенту США Дональду Трампу, главе российского государства Владимиру Путину и королеве Великобритании Елизавете II, передает ТАСС
Об этом свидетельствуют поступившие в пятницу в электронную базу федерального окружного суда в штате Юта документы.
Из них следует, что речь идет о жителе Логана Уильяме Клайде Аллене. По сведениям СМИ, он ранее служил в ВМС США и уволился в 2002 году. Согласно документам суда, адрес мужчины был указан на конверте с семенами, который был отправлен Трампу и перехвачен властями ранее на этой неделе. 3 октября сотрудники ФБР приехали домой к Аллену, провели у него обыск и допросили американца.
Аллен сообщил властям, что помимо Трампа направил такие конверты главе Пентагона Джеймсу Мэттису, начальнику штаба ВМС адмиралу Джону Ричардсону и директору ФБР Кристоферу Рею. Он также продемонстрировал фотографии, которые это якобы подтверждают. Как следует их документов, американец заверил, что такие же конверты он разослал и министру юстиции, генеральному прокурору США Джеффу Сешнсу, президенту России, а также королеве Великобритании.
Аллен объяснил свои действия желанием "направить послание". В чем именно оно заключалось, он не пояснил. Адреса всех указанных лиц, американец, как он сообщил властям, нашел в интернете. Семена клещевины он также купил через интернет.