«Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը մտահոգիչ է և անընդունելի». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահին
Աշխատանքային այցով Անթալիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր, կարևորել փոխայցերի ակտիվացումը, համագործակցությունը բարեկամական խմբերի մակարդակում:
ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքի արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է Սլովակիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուտափույթ վավերացումը:
Անդրադարձ է կատարվել անվտանգության խնդիրներին: Էդուարդ Շարմազանովն իր մտահոգությունն է հայտնել սլովակյան «MSM Martin» ընկերության կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի կապակցությամբ՝ այն համարելով մտահոգիչ եւ անընդունելի:

Шармазанов – спикеру парламента Словакии: "Факт продажи оружия Азербайджану неприемлем и вызывает беспокойство"
9 октября вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, находящийся в Анталье с рабочим визитом, встретился   с председателем Национального Совета Словацкой Республики Андреем Данко. Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития двусторонних парламентских отношений, подчеркнули важность взаимных визитов, сотрудничества на уровне групп дружбы.
Вице-спикер НС поблагодарил за организацию в парламенте Словакии выставки под девизом "Парламентарии против геноцидов", приуроченной к 70-летию конвенции Генассамблеи ООН "О предотвращении и наказании преступления геноцида".
Стороны обсудили вопросы эффективности координированной работы парламентских делегаций двух стран в межпарламентских структурах. Эдуард Шармазанов подчеркнул важность скорейшей ратификации парламентом Словакии Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Затронуты проблемы безопасности. Эдуард Шармазанов выразил озабоченность в связи с продажей оружия Азербайджану словацкой компанией "MSM Martin ", считая факт неприемлемым. "Это государство применяет оружие против мирных жителей Арцаха", - заявил вице-спикер НС.
Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования всех конфликтов, в том числе и Нагорно-Карабахского.