ՀԱՊԿ երկրներն առաջին անգամ ընդունել են զորքերի կիրառման համատեղ պլան
ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրներն առաջին անգամ մասնակցել են Ղրղզստանում անցկացվող զորավարժություններում զորակազմերի կիրառման համատեղ պլանավորմանը: Այս մասին հայտնել է զորավարժությունների ղեկավար, Ռուսաստանի Կենտրոնական ռազմական օկրուգի զորահրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Լապինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Գործողությունները մշակվել են «Փոխգործակցություն-2018» զորավարժությունների ժամանակ, որոնք հոկտեմբերի 10-13-ն անցկացվում են Ղրղզստանում:
«2017 թվականին ՌԴ ԶՈՒ եւ Ղրղզստանի ԶՈՒ զորքերի միացյալ խմբավորման կիրառման պլանը ստորագրելուց հետո ՀԱՊԿ բոլոր անդամ երկրների մասնակցությամբ մենք անցկացնում ենք վեց երկրների զորակազմերի կիրառման համատեղ պլանավորում Կենտրոնասիական ռազմավարական ուղղությամբ, ըստ որում՝ զորքերի (ուժերի) խմբավորման կառավարումն իրականացվում է իմ ղեկավարությամբ»,- ասել է Լապինը:
«Փոխգործակցություն-2018» զորավարժություններն անցկացվում են Ղրղզստանում «Էդելվեյս» զորավարժարանում: Պրակտիկ գործողությունների ժամանակ զորքերի միացյալ խմբավորումը լեռներում հետ կմղի և կոչնչացնի ապօրինի ռազմական կազմավորումը:

Страны ОДКБ впервые приняли совместный план применения войск
Государства Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) впервые участвовали в совместном планировании применения войск, сообщил командующий войсками Центрального военного округа генерал-лейтенант Александр Лапин, передает "РИА Новости".
"Действия отработали во время учений "Взаимодействие-2018", которые с 10 по 13 октября проходят в Киргизии", - отметил генерал, руководящий маневрами.
По его словам, на полигоне Эдельвейс развернули вспомогательный пункт управления округа, который является основой совместного учения "Взаимодействие-2018".
Лапин подчеркнул, что подобное планирование проходит впервые после подписания в 2017 году плана применения объединенной группировки российских и киргизских войск при участии всех государств, входящих в ОДКБ.
В маневрах участвуют более 1,6 тысячи военных шести стран - Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана, а также более 250 единиц техники, в том числе 30 самолетов и вертолетов. Во время учений объединенная группировка войск в горах отразит атаку и уничтожит незаконное вооруженное формирование.