Արմեն Սարգսյանը նախաձեռնել է խորհրդակցությունների շարք Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ
Երկրում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախաձեռնել է խորհրդակցությունների շարք Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այսօր Հանրապետության նախագահը հանդիպել է ԱԺ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է վերջին օրերին քաղաքական ուժերի որդեգրած բանակցային ուղին եւ կարեւորել հանդուրժողականության ու համերաշխության մթնոլորտը երկրում: Նա եւս մեկ անգամ շեշտել է, որ առկա խնդիրնեը հնարավոր է և պետք է լուծել երկխոսության ճանապարհով, Սահմանադրության և օրենքների շրջանակում՝ առաջնորդվելով պետական ու ազգային շահերով:
Վահրամ Բաղդասարյանը վերահաստատել է ՀՀԿ խմբակցության այն հայտարարությունը, որ չընդունելով հանդերձ դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ փաստարկները՝ Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցությունը մտադրություն չուներ և չունի վարչապետի թեկնածու առաջադրել: Միաժամանակ նա նշել է, որ քաղաքական ուժերը պետք է պատշաճ ժամանակ ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու համար:

Президент Армении начинает консультации с парламентскими фракциями
Президент Армении Армен Саркисян инициировал консультации с парламентскими фракциями, чтобы обсудить сложившуюся в стране ситуацию.
Как сообщают из Управления по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саркисян провел встречу с лидером фракции Республиканцев Ваграмом Багдасаряном.
Армен Саркисян высоко оценил принятый политическими силами в последнее время курс переговоров и отметил важность атмосферы толерантности и солидарности в стране. Президент еще раз подчеркнул, что существующие проблемы могут быть и должны решаться посредством диалога, в рамках Конституции и законов, руководствуясь национальными и государственными интересами.
Багдасарян подтвердил заявление РПА о том, что партия не намеревает выдвигать кандидата на пост премьер-министра, в то же время не принимая аргументы о необходимости проведения внеочередных выборов в декабре этого года.
В то же время Багдасарян отметил, что у политических сил должно быть время для подготовки к выборам.