Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջորջ Քենթին:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի այցը Հայաստան, որը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար:
Ջորջ Քենթը նշել է, որ ուրախ է այցելել Հայաստան՝ մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, և Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործակցության հետագա ընդլայնումը:
Վարչապետն անդրադարձել է ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին և նշել, որ Հայաստանը հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով, որը մեր հասարակության համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ ներքին համոզմունք և արժեք: Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կատարվող հետևողական աշխատանքների և տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված բարեփոխումների մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը հաջողություններ արձանագրի ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև երկրի համար առաջնահերթ մյուս ուղղություններով, և պատրաստ է օժանդակել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, միջազգային արդի իրավիճակի, տարածաշրջանային մարտահրավերների և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

Премьер Армении принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джорджа Кента.
Премьер-министр Пашинян поприветствовал визит заместителя помощника госсекретаря США в Армению, что является хорошей возможностью обсудить двустороннюю повестку и возможности развития сотрудничества.
Джордж Кент отметил, что он рад визиту в Армению в период перемен в нашей стране, и Соединенные Штаты придают большое значение дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества с Арменией.
Премьер-министр коснулся внутриполитических процессов в Армении и отметил, что Армения уверенно продвигается вперед по пути развития демократии, которая является не внешнеполитической ориентацией для нашего общества, а внутренней убежденностью и ценностью. Глава правительства также рассказал о последовательной работе в борьбе с коррупцией и реформах в разных сферах.
Заместитель помощника госсекретаря США отметил, что правительство Соединенных Штатов заинтересовано в успехе Армении в развитии демократии, достижении экономического прогресса, а также в других приоритетных для страны направлениях, и готово помочь правительству Армении в процессе реализации реформ.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам урегулирования нагорно-карабахского конфликта, текущей международной ситуации, региональных проблем и др.