Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջորջ Քենթին:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի այցը Հայաստան, որը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար:
Ջորջ Քենթը նշել է, որ ուրախ է այցելել Հայաստան՝ մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, և Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործակցության հետագա ընդլայնումը:
Վարչապետն անդրադարձել է ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին և նշել, որ Հայաստանը հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով, որը մեր հասարակության համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ ներքին համոզմունք և արժեք: Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կատարվող հետևողական աշխատանքների և տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված բարեփոխումների մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը հաջողություններ արձանագրի ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև երկրի համար առաջնահերթ մյուս ուղղություններով, և պատրաստ է օժանդակել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, միջազգային արդի իրավիճակի, տարածաշրջանային մարտահրավերների և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

PM Receives U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs
Prime Minister Nikol Pashinyan received U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs George Kent.
Welcoming the U.S. Deputy Assistant Secretary of State to Armenia, Prime Minister Pashinyan noted that his visit was a good opportunity to discuss bilateral agenda and opportunities for cooperation.
George Kent said he was glad to visit Armenia during a period of transformations in our country. He stressed that the United States is interested in the further expansion of mutually beneficial cooperation with Armenia.
Touching upon the political processes underway in our country, Prime Minister Pashinyan said Armenia is consistently moving forth along the path of democratic development, which is not a foreign policy orientation for our society, but rather a matter of belief and values. The head of the Armenian government spoke about the ongoing efforts to fight corruption and implement fundamental reforms.
The U.S. Deputy Assistant Secretary of State noted that the U.S. government is interested in Armenia’s final success in developing democracy, achieving economic progress, and implementing other priorities and is ready to assist Armenia’s government in the process of reform.
The parties exchanged views on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the current international situation, the emerging regional challenges and other issues of topical interest.