ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել ԸՕ–ում նախատեսված փոփոխությունների վերաբերյալ
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել Ընտրական օրենսգրքում նախատեսված փոփոխությունների վերաբերյալ։
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը   2018 հոկտեմբերի 22-ին նախաձեռնել է արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ընդգրկելով «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Նախագծի վերաբերյալ ՀՀԿ խմբակցության դիրքորոշման ձևավորման վրա ազդելեն մի շարք գործոններ։
Ինչպես հայտնի է, հաջողված ընտրական բարեփոխումները պահանջում են լայն քննարկումներ, որպեսզի խրախուսվի ինչպես հանրության եւ քաղաքական ուժերի կողմից այդ բարեփոխումների ընթացքին մասնակցությունը, այնպես էլ նրանց կողմից բարեփոխումների վերջնարդյունքների ընդունումը։ Բոլոր քաղաքական ուժերի ներգրավումն է այն գրավականը, որն ապահովում է ընտրական օրենսգքի փոփոխությունների նկատմամբ կոնսենսուսը, սակայն այն, թե ինչպես կազմակերպվեցին նախագծի քննարկումները, եւ ի վերջո Ազգային ժողով դրա ներկայացումը,  վկայում են այն մասին, որ կառավարությունը որդեգրել էր տրամագծորեն այլ քաղաքականություն, գրում է Newsarmenia.am-ը:
«Ինչպես հիշում եք, խորհրդարանում ձևավորվել էր չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խումբ, ընդ որում՝ «ԵԼՔ»խմբակցությունը ընդգրկում էր ներկայացուցիչներ այդ թվում նաև Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունից։ Կարևոր է նշել, որ միջազգային չափանիշներով քննարկումների խորհրդարանական ձեւաչափը  համարվում է ընտրական օրենսդրության մշակման ամենաարդյունավետ եղանակը, իսկ մի շարք դեպքերում, օրինակ՝ ընտրակարգն որոշելիսպահանջվում է քաղաքական ուժերի լայն կոնսենսուս։ Դեռեւս օգոստոսին խորհրդարանական աշխատանքային խումբը ամփոփել էր իր առաջարկները և ուղարկել կառավարություն։ Սակայն նույնսիկ բոլոր ուժերի համաձայնությամբ ներկայացված մի շարք կարևոր առաջարկներ ամբողջությամբանտեսվեցին Կառավարության կողմից։ Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը պաշտոնապես ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացվել է ընդամենը հոկտեմբերի 17-ին։ Դա նշանակում է, որ Ազգային ժողովի խմբակցությունները նախագծի վերջանական տարբերակին ծանոթանալու համար ունեին ընդամենը երկու լրիվ աշխատանքային օր։ Կառավարությունը պնդում է, որ նախնական տարբերակը երկու շաբաթ առաջ տեղադրված էր «e-draft» կայքում, սակայն ակնհայտ է, որ նախագծի նախնական տարբերակը էապես տարբերվում է Խորհրդարան ներկայացված տարբերակից։ Չմանրամասնելով բազմաթիվ բովանդակային փոփոխությունները՝ բավարար է միայն նշել, որ միասնական կայքում տեղադրված նախագիծը բաղկացած էր 87 հոդվածներից, իսկ վերջնականը՝ 69։ Նախագիծը հապճեպությամբ և շտապողականությամբ ներկայացվել է ոչ միայն խորհրդարան, այլ նաև Վենետիկի հանձնաժողով։ Հանձնաժողով նախագիծը ներկայացվել է ընդամենը մի քանի օր առաջ։ Սա նշանակում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը պաշտոնական քննարկում անցկացնելու և եզրակացություն տալու հնարավորություն չի ունեցել։ Ըստ էության, առաջին անգամ Վենետիկի հանձնաժողովը զրկված է մինչև Ազգային ժողովի կողմից ընտրական օրենսգրքի նախագծի ընդունումը դրա վերաբերյալ կարծիք ներկայացնելու և իր առաջարկների հիման վրա նախագծում փոփոխություններ ակնկալելու հնարավորությունից։ Չկա նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ կարծիքը»,– նշվում է ՀՀԿ խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ նախագծով առաջարկվող կարգավորումները նախատեսվում է կիրառել առաջիկա արտահերթ ընտրությունների ժամանակ:
«Ընդհանուր առմամբ համաձայն լինելով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գաղափարին, մենք բազմիցս դեմ ենք արտահայտվել այն հապճեպությանը, որով փորձ է արվում դրանք անցկացնել մինչև 2018 թվականի տարեվերջ: Գործադիր իշխանության ճնշումների ներքո ընտրություններըերկու ամսվա ընթացքում անցկացնելը կուսակցություններին զրկում է նոր ընտրական կարգավորումների ներքո վերդասավորվելու և մարտավարությունը վերանայելու հնարավորությունից: Այդպիսի մոտեցումը հակասում է միջազգային չափանիշներին։ Այսպես՝ Վենետիկի հանձնաժողովը նշում է, որ թեև ընտրական համակարգի փոփոխությունը չի   կարողմեկնաբանվել որպես բացասական երեւույթ, սակայն բացասական է դրա փոփոխությունը հենց ընտրություններից առաջ։ Պատճառն այն է, որ այդպիսի հապճեպությունը, նույնիսկ քաղաքական մանիպուլիացիաների բացակայության պարգայում, թողնում է տպավորություն, որ դրանք առկա են։ Դրանից խուսափելու համար Հանձնաժողովը առաջարկում է, որ եթե ընտրական օրենսգիրքը ենթարկվում է էական փոփոխության,ապա նոր համակարգը ուժի մեջ մտնի օրենքի ընդունումից առնվազն մեկ տարի անց: Դա վերահաստատել է նաև Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը իր հոկտեմբերի  19-ի հայտարարության մեջ, նշելով, մեկամյա ժամկետի պահպանման անհրաժեշտությունը կապված ընտրական համակարգում այնպիսի էական փոփոխությունների հետ, ինչպիսին է տարածքային ցուցակների վերացումը: Վերոգրյալի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարում է, որ վերընշված հիմնավորումներով կողմ չէ ներկայացված նախագծին», –նշվում է ՀՀԿ խմբակցության հայտարարության մեջ։

РПА выступила против поправок в Избирательный кодекс, предложенных правительством Никола Пашиняна
Республиканская партия Армении выступила с заявлением по поводу поправок и дополнений в Избирательный кодекс, представленных правительством Армении и обсуждаемых на внеочередном заседании Национального Собрания в понедельник. В заявлении указывается ряд причин, по которым РПА выступает против законопроекта. Как передает Новости-Армения, об этом сообщает пресс-служба партии.
Как отмечается в заявлении, успешность проведения реформ требует широкого обсуждения, чтобы обеспечить широкое участие общественности и политических сил в их обсуждении, а также принятии. Именно вовлечение всех политических сил является залогом того, что обеспечивается консенсус относительно изменений Избирательного кодекса. Но то, как были организованы обсуждения поправок, их представление в Национальное Собрание, говорят о том, что правительство избрало диаметрально противоположную политику.
Авторы заявления напоминают, что в парламенте было сформирована рабочая группа из представителей четырех фракций. Отмечается, что согласно международным стандартам именно парламентский формат обсуждений считается самым эффективным способом выработки избирательного законодательства. Еще в августе рабочая группа подвела итоги своих предложений и представила их правительству. Однако важные предложения, принятые всеми политическими силами, были полностью проигнорированы правительством.
Отмечается также, что проект Избирательного кодекса был представлен в Национальное Собрание 17-го октября. Это означает, что для ознакомления с ним у фракций НС было всего два полных рабочих дня. Правительство настаивает на том, что предварительная версия была две недели назад размещена на сайте законопроектов, но она значительно отличается от варианта, представленного в парламент. Достаточно отметить, что предварительная версия состояла из 87 статей, а окончательная – 69.
Проект в спешке был представлен не только в парламент, но и Венецианской комиссии всего несколько дней назад. Это означает, что комиссия не имела возможности провести официальное обсуждение и дать заключение. По сути, в первый раз Венецианская комиссия лишена возможности дать заключение и высказать предложения относительно Избирательного кодекса до его принятия Национальным Собранием. Нет также мнения ОБСЕ/БДИСПЧ.
Регулирования, предусмотренные проектом, предполагается применить в ходе предстоящих внеочередных выборов.
"В целом, принимая идею проведения досрочных выборов, мы неоднократно высказывались против той поспешности, с которой их пытаются провести до конца 2018 года. Под давлением исполнительной власти проведение выборов в течение двух месяцев лишает партии возможности переформироваться и пересмотреть стратегию. Такой подход противоречит международным стандартам", - говорится в заявлении.
По словам авторов заявления, Венецианская комиссия констатировала, что хотя изменение избирательной системы не может расцениваться отрицательно, однако неправильно делать это непосредственно перед выборами. Такая поспешность оставляет впечатление политической манипуляции. Чтобы избежать этого, комиссия предлагает, чтобы в случае существенных изменений в Избирательном кодексе, новая система начала действовать как минимум через год после их принятия. Глава Венецианской комиссии подтвердил это в своем заявлении 19-го октября, отметив, что для внедрения таких изменений как исключение территориальных (рейтинговых) списков требуется год.
Национальное Собрание Армении ранее в понедельник не приняло предложение Зейналяна об обсуждении и голосовании по поправкам в Избирательный кодекс в экстренном режиме в течение 72 часов.