«Բրանսոն» օպերացիա. թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնի ազատ արձակումը թուրքական բանտից թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում առաջընթացի հնարավորություն է ստեղծում: Թուրքական իշխանությունների կողմից ամերիկացի հոգևորականի ձերբակալությունը գրեթե մեկ տարի շարունակ համարվում էր երկկողմ հարաբերությունների ամենախնդրահարույց հարցը` հետին պլան մղելով, այդ թվում նաև, կողմերի միջև առկա աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունները:
Սա միանգամայն հասկանալի է` հաշվի առնելով, որ ամերիկյան գործող հանրապետական վարչակազմի հիմնական հենարանն ավետարանչականներն են, և Թրամփի վարչակազմի վրա Բրանսոնի հարցում լոբբիստական զգալի ճնշում էր գործադրվում, ինչով էլ բացատրվում են Վաշինգտոնի կտրուկ քայլերը` պատժամիջոցների սահմանում թուրք պաշտոնյաների նկատմամբ, անգամ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մտադրություն:
Նշենք, որ Բրանսոնի ազատ արձակումը և´ ԱՄՆ-ի, և´ Թուրքիայի համար ավելի շատ ներքաղաքական, քան երկկողմ հարաբերությունների խնդիրներ էր կարգավորում: Այսպես, Թրամփի համար այս փուլում Բրանսոնի ազատ արձակմանը հասնելը կարևոր էր, քանի որ նոյեմբերին կայանալու են Կոնգրեսի ընտրություններ և առանց ավետարանչականների աջակցության, դեմոկրատների հաղթանակը կարելի էր համարել երաշխավորված: Իսկ Թուրքիայի դեպքում Բրանսոնի գործում ԱՄՆ կիրառած պատժամիջոցները հանգեցրել էին թուրքական լիրայի էական արժեզրկմանը` խորացնելով երկրում առկա տնտեսական ճգնաժամը: Նման իրավիճակի պահպանումը կարող էր սոցիալ-տնտեսական հուզումներ առաջացնել երկրում:
Սակայն, ինչպես նշեցինք, Բրանսոնի գործը թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների միակ տարաձայնությունը չէ: Այսպես, թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լարվածության աղբյուրներ են շարունակում մնալ Սիրիայի քրդերին Վաշինգտոնի ցուցաբերած աջակցությունը, Թուրքիայի կողմից ռուսական C-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի ձեռքբերումը, Թուրքիայում հեղաշրջման փորձի մեջ մեղադրվող ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնումը և այլն:
Այժմ, երբ Բրանսոնի գործն արդեն կարգավորված է, վերոնշյալ հարցերի շուրջ կողմերի միջև երկխոսությունը հնարավոր է դառնում: Այսպես, Թուրքիայի համար ամերիկյան աջակցությունը քրդերին այլևս այդքան ցավոտ չի ընկալվում. նախ` Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարտությունից հետո քրդերի նշանակությունը ամերիկացիների համար զգալի նվազել է, երկրորդ` Թուրքիան հաջող ռազմական գործողությունների և դիվանագիտական քայլերի արդյունքում վերահսկողություն է սահմանել Սիրիայի հյուսիսային շրջանների զգալի մասի նկատմամբ, և վերջապես` չպետք է մոռանալ, որ Սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում Անկարայի մոտեցումը միանգամայն տարբերվում է Սիրիայում իր հիմնական դաշնակիցներ Ռուսաստանի և Իրանի մոտեցումից, ուստի Անկարան հետաքրքրված է Սիրիայում ամերիկյան դիրքերի պահպանմամբ:
Ռուսական C-400 համակարգերի հարցում էլ երկխոսության որոշակի նախադրյալներ կան: էրդողանը չի պատրատվում հրաժարվել Ռուսաստանի հետ այս գործարքից, և դա հստակ գիտակցում են նաև ԱՄՆ-ում: Թրամփի վարչակազմն այս հարցում, կարծես թե, ավելի շատ հակված է, ի նկատի ունենալով այս գործարքը, պահպանել Թուրքիայի հետ ռազմական խորը համագործակցությունը և այդպիսով Թուրքիային հետ վերադարձնել իր ուղեծիր: Թերևս այս մասին է խոսում Թրամփի վարչակազմի շահագրգռվածությունը` վերականգնելու Թուրքիային նոր սերնդի F-35 կործանիչների մատակարարման գործարքը:
Ինչ վերաբերում է Ֆեթուլլահ Գյուլենին արտահանձնելուն, ապա պետք է նկատել, որ ԱՄՆ-ը միայն շատ մեծ գնի դիմաց կարող է գնալ այդ քայլին, քանի որ Գյուլենը Թուրքիայում իր ազդեցության էական գործոն է: Միևնույն ժամանակ Գյուլենին ստանալու հարցն էրդողանի համար իր միանձնյա իշխանությունն օրինականացնելուց հետո այլևս նույն նշանակությունը չունի: Ուստի, այս խնդիրը ևս կմնա երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում, սակայն դրանց զարգացման համար էական խոչընդոտ չի հանդիսանա:
Այսպիսով, Բրանսոնի գործում ազատվելով լոբբիստական ճնշումից` Թրամփը հնարավորություն է ստանում անել այն, ինչ նախատեսել էր մերձավորորևելյան իր առաջին շրջագայության ժամանակ` ազատվել Օբամայից ստացած «ծանր ժառանգությունից»: Եվ թերևս Բրանսոնի գործում լոբբիստական ճնշումն էր, որ թույլ չէր տալիս Թրամփի վարչակազմին քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ, ինչպես դա տեղի ունեցավ Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի դեպքում: Ի դեպ, Բրանսոնի գործում առաջընթացի ֆոնին Թուրքիան և ԱՄՆ-ն արդեն ունեն բավականին հաջող համագործակցության օրինակ` ի դեմս սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշկաջի անհետացման հետաքննության:
Ստեղծվել է թյուրքական պետությունների օմբուդսմենների միություն
ՀՀ ՊՆ-ն հաստատեց, որ մեկ տարի առաջ ադրբեջանական ԶՈւ-ն առաջ է եկել Վարդասարի հատվածում (Sputnik Արմենիա)

Миссия выполнима: операция "Брансон" по улучшению турецко-американских отношений
Освобождение американского пастора Эндрю Брансона из турецкой тюрьмы создает возможность для прогресса в турецко-американских отношениях. Арест американского священнослужителя турецкими властями почти год считался наиболее проблематичным вопросом в двусторонних отношениях, оставляя на заднем плане в том числе и геополитические разногласия между США и Турцией.
Это вполне понятно, учитывая тот факт, что нынешняя республиканская администрация США получает основную поддержку от евангелистов, и администрация Трампа подвергалась серьезному лоббистскому давлению по вопросу Брансона, из-за чего Вашингтон предпринимал резкие шаги – санкции в отношении турецких чиновников, было даже намерение разорвать дипломатические отношения с Турцией.
Отметим, что освобождение Брансона как для США, так и для Турции больше было внутриполитическим вопросом, нежели вопросом двусторонних отношений. Так, для Трампа было важно, чтобы Брансон был выпущен до промежуточных выборов в конгресс США в ноябре, так как без поддержки евангелистов победу демократов можно было бы считать гарантированной. А в случае Турции санкции, введенные Соединенными Штатами, привели к значительному обесцениванию турецкой лиры, углублению экономического кризиса в стране. Сохранение такой ситуации могло бы вызвать социально-экономические беспорядки в Турции.
При этом, как мы уже отметили, дело Брансона - не единственное разногласие в турецко-американских отношениях. Так, поддержка Вашингтоном сирийских курдов, приобретение Турцией российской противоракетной системы C-400, вопрос экстрадиции оппозиционного исламистского проповедника Фетхуллаха Гулена, обвиняемого в перевороте в Турции и т. д. – все это остается источником напряженности в турецко-американских отношениях. Теперь, когда дело Брансона уже урегулировано, диалог между сторонами по вышеупомянутым вопросам возможен. Отметим, что американская поддержка курдов уже не так болезненна для Турции. Во-первых, после поражения в Сирии террористической организации "Исламское государство" значение курдов для американцев резко снизилось. Во-вторых, в результате успешных военных операций и дипломатических шагов Турция контролирует большую часть северных регионов Сирии. И, наконец, не следует забывать, что подход Анкары в урегулировании сирийского конфликта сильно отличается от подхода ее основных союзников - России и Ирана, поэтому Анкара заинтересована в сохранении американских позиций в Сирии.
Есть некоторые предпосылки и для диалога в вопросе российских систем C-400. Эрдоган не намерен отказываться от этой сделки с Россией, это понятно и Соединенным Штатам. Администрация Трампа, похоже, более склонна, имея в виду эту сделку, поддерживать глубокое военное сотрудничество с Турцией и вернуть ее обратно на американскую орбиту. Возможно, именно поэтому администрация Трампа заинтересована в восстановлении сделки поставок истребителей Турции F-35.
Что касается экстрадиции Фетхуллаха Гюлена, тут следует отметить, что Соединенные Штаты пойдут на этот шаг только по очень высокой цене, потому что Гюлен является важным фактором американского влияния в Турции. В то же время экстрадиция Гюлена не имеет уже той важности для Эрдогана - после легализации его единоличной власти. Поэтому этот вопрос также останется в повестке двусторонних отношений, но не станет значительным препятствием для их развития.
Таким образом, будучи освобожденным от лоббистского давления по делу Брансона, Трамп использует возможность сделать то, что он планировал во время своего первого ближневосточного тура – избавиться от "тяжелого наследия" Барака Обамы. И, возможно, именно лоббистское давление по делу Брансона не позволило Трампу принять меры в этом направлении, как это произошло в случае с Саудовской Аравией и Израилем. Кстати, на фоне прогресса в деле Брансона Турция и Соединенные Штаты уже имеют очень успешное сотрудничество – расследование в вопросе исчезновения саудовского оппозиционного журналиста Джамаля Хашкаджи.