ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեն հոկտեմբերի 26-ի նիստում կքննարկի ռազմական համագործակցության զարգացման հարցերը
Ալմաթի քաղաքում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Ռազմական կոմիտեի նախագահ, Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի- Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մուրատ Մայկեևի ղեկավարությամբ կկայանա Ռազմական կոմիտեի 13-րդ նիստը` ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների միջև ռազմական համագործակցության զարգացման հարցերի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես նշված է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պաշտոնական էջում, նիստին կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերը, Ղրղզստանի Հանրապետության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, ՀԱՊԿ-ի Միացյալ շտաբի պետ և գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Պյոտր Տիխոնովսկին:
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը Ռազմական կոմիտեի անդամներին կտեղեկացնի ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ռազմական համագործակցության զարգացման հիմնական ուղղությունների կատարման վերաբերյալ և ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության կազմակերպման աշխատանքների կարգի մասին:
Հանդիպման ընթացքում նախատեսվում է քննարկել իրավիճակը կոլեկտիվ անվտանգության տարածաշրջաններում  և  ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների հավաքական անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները:

Военный комитет ОДКБ на заседании 26 октября обсудит вопросы развития военного сотрудничества
26 октября 2018 года в городе Алматы под руководством Председателя Военного комитета, первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил  Республики Казахстан генерал-лейтенанта Мурата Майкеева состоится 13-е заседание Военного комитета по вопросам развития военного сотрудничества государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
В заседании примут участие начальники генеральных штабов вооруженных сил государств – членов ОДКБ, первый заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Кыргызской Республики, начальник Объединенного штаба ОДКБ и заместитель Генерального секретаря Петр Тихоновский.
Как передает Арменпресс, официальный сайт Организации Договора о коллективной безопасности сообщает, что начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров проинформирует членов Военного комитета о ходе реализации основных направлений развития военного сотрудничества государств – членов ОДКБ и порядке работы по организации противовоздушной обороны в Центрально-Азиатском регионе коллективной безопасности ОДКБ.
В ходе заседания планируется обсудить обстановку в регионах коллективной безопасности и меры, направленные на укрепление коллективной безопасности государств – членов ОДКБ.