Ֆրանսիայում հոգեկան խանգարում ունեցող մարդիկ ձայնի իրավունք կստանան
Ֆրանսիայում ավելի քան 300 հազար մարդ, ում այժմ դատարանի որոշմամբ արգելված է մասնակցել ընտրություններին, կստանան ձայնի իրավունք: Այս մասին Parisien թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է սահմանափակ հնարավորությունների տեր մարդկանց հարցերով Ֆրանսիայի պետական քարտուղար Սոֆի Կլյուզելը: Ընտրությունների վերաբերյալ դրույթում համապատասխան փոփոխությունները նախատեսվում է անել 2019 թվականի սկզբին:
«Այսօր մեր երկրում 700 հազար չափահաս մարդ գտնվում է վերահսկողության կամ խնամակալության տակ: Նրանցից ավելի քան 300 հազարը զրկված են ձայնի իրավունքից դատարանի որոշմամբ: Հիմնականում դրանք հոգեկան խանգարումներով մարդիկ են… Մեր նպատակն է այնպես անել, որ բոլորը կարողանան քվեարկել ամենաուշը 2022 թվականին կայանալիք տեղական ընտրություններում», - հայտարարել է պետքարտուղարը: Նրա խոսքերով` հոգեկան խանգարում ունեցող մարդկանց ձայնի իրավունքից զրկելը խտրականության դրսևորում է:

Во Франции люди с психическими расстройствами получат право голоса
Более 300 тысяч человек с психическими расстройствами, которым во Франции в настоящий момент судом запрещено участвовать в выборах, получат право голоса. Об этом, как передает РИА Новости, заявила государственный секретарь по делам лиц с ограниченными возможностями Софи Клюзель в интервью газете Parisien.
По словам Клюзель, соответствующую поправку к положению о выборах власти Франции примут к началу 2019 года.
"Сегодня в нашей стране 700 тысяч совершеннолетних находятся под надзором или попечительством. Из них более 300 тысяч лишены права голоса решением суда. Главным образом, это люди с психическими расстройствами… Наша цель – сделать так, чтобы все смогли проголосовать самое позднее на муниципальных выборах 2022 года", — заявила госсекретарь.
По ее мнению, лишение людей с психическими расстройствами права голоса представляет собой дискриминацию.