Ընտրական օրենսգրքի չընդունումը բաց թողնված հնարավորություն էր. Պյոտր Սվիտալսկի
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին ցավալի է համարել ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթի չընդունումը, փոխանցում է Մեդիամաքս-ը:
«Ափսոսում ենք, որ երեկ այդ փաթեթի ընդունման համար բավարար ձայներ չապահովվեցին, քանի որ այդ փոփոխությունները դրական գնահատական էին ստացել Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի կողմից։ Առաջարկված փոփոխությունների որոշ մասն էլ կատարվել էր Եվրոպայի խորհրդի եւ ԵԱՀԿ-ի առաջարկությունների հիման վրա»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշել է Պյոտր Սվիտալսկին։
Ըստ ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի՝ փաթեթի չընդունումը «բաց թողնված հնարավորություն էր»։
«Կարծում ենք, որ վաղ թե ուշ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում դրական փոփոխություններ կլինեն»,- ասել է նա։
«Մենք գնահատում ենք Հայաստանի կառավարության ու փորձագետների ջանքերը և կշարունակենք աջակցել առաջիկա ընտրությունների կազմակերպման հարցում»,- ասել է Սվիտալսկին։

The failure of the amended Electoral Code in the parliament is very regrettable and it is a missed opportunity, head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski said at a news conference today.
“It is really regrettable as the package of bill of amendments to the Electoral Code received positive assessment by the president of the Venice Commission. Some of the proposed amendments to the law included the ones proposed by the Council of Europe as well. So, we think it is a missed opportunity to improve Electoral Code of Armenia,” Świtalski stated.
He also added that “sooner or later these amendments will be adopted”.
“We see how involved the government is in the democratic processes,” the EU ambassador stressed, noting that the amendments in the Electoral Code are Armenia’s domestic issue, and the EU does not interfere into them.
“What happened yesterday does not have any impact on our commitment to support the country in upcoming elections,” the Ambassador mentioned.