Արցախի ԱԳՆ ղեկավարի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ
Հոկտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (ՄԽ) համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկիի հետ։
ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում։ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցությունների եռակողմ ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը, որը ժամանակին ապացուցել է իր արդյունավետությունը։ ԱԳՆ ղեկավարի գնահատմամբ՝ Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին կարևոր է նաև տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման համար պատասխանատվությունը կիսելու տեսանկյունից։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ կարգավորման գործընթացում Արցախի կարգավիճակը՝ որպես հակամարտության կողմ, լեգիտիմ է և անվիճելի, ինչն ամրագրված է ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ փաստաթղթերով, ինչպես նաև հրադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման հետ կապված համաձայնագրերով։
Արտգործնախարարը նաև համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների իրագործման հետ կապված իրավիճակի վրա՝ նշելով, որ հակամարտության չկարգավորված լինելը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա Արցախի քաղաքացիների կողմից իրենց անքակտելի իրավունքների, այդ թվում՝ զարգացման, անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի իրավունքների իրացման գործում։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման շուրջ։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ժամանակն է վերանայել բանակցային գործընթացի հետ կապված որոշ մոտեցումներ՝ համոզմունք հայտնելով, որ կարգավորման հիմքում պետք է լինի Արցախի ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը։

Глава МИД Арцаха - о карабахском урегулировании: настало время пересмотреть некоторые подходы
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) 30 октября встретился с  сопредседателями Минской группы  ОБСЕ Эндрю Шафером (США), Стефаном Висконти (Франция), а также  Личным представителем Действующего  председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком.
Глава МИД вновь подтвердил приверженность Арцаха  исключительно мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ. Масис Маилян подчеркнул  необходимость восстановления доказавшего  свою эффективность трехстороннего формата переговоров с полноправным участием  Арцаха.  По мнению главы МИД,  участие Арцаха  на всех этапах  переговорного процесса важно также с точки зрения разделения ответственности за  поддержание мира в регионе.  В этом контексте Масис Маилян отметил, что  статус Арцаха, как стороны конфликта, в процессе урегулирования  легитимен и неоспорим, что зафиксировано документами СБСЕ/ОБСЕ,  а также  соглашениями об установлении и  укреплении режима прекращения огня.
Министр иностранных дел  обратил внимание сопредседателей на ситуацию, связанную   с реализацией   народом Арцаха  своих фундаментальных прав, отметив, что  неурегулированность конфликта не должна быть препятствием  для осуществления гражданами   Арцаха своих  неотъемлемых  прав, в том  числе права  на  развитие, безопасную и достойную жизнь.
Стороны также обменялись мнениями относительно создания необходимых условий для продвижения процесса урегулирования.  В этом контексте Масис Маилян отметил, что  настало время  пересмотреть  некоторые подходы, связанные с переговорным  процессом, выразив  уверенность, что  в основе  урегулирования конфликта должна быть  безопасность Арцаха и его народа.