Արցախի ԱԳՆ ղեկավարի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ
Հոկտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (ՄԽ) համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկիի հետ։
ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում։ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցությունների եռակողմ ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը, որը ժամանակին ապացուցել է իր արդյունավետությունը։ ԱԳՆ ղեկավարի գնահատմամբ՝ Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին կարևոր է նաև տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման համար պատասխանատվությունը կիսելու տեսանկյունից։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ կարգավորման գործընթացում Արցախի կարգավիճակը՝ որպես հակամարտության կողմ, լեգիտիմ է և անվիճելի, ինչն ամրագրված է ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ փաստաթղթերով, ինչպես նաև հրադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման հետ կապված համաձայնագրերով։
Արտգործնախարարը նաև համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների իրագործման հետ կապված իրավիճակի վրա՝ նշելով, որ հակամարտության չկարգավորված լինելը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա Արցախի քաղաքացիների կողմից իրենց անքակտելի իրավունքների, այդ թվում՝ զարգացման, անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի իրավունքների իրացման գործում։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման շուրջ։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ժամանակն է վերանայել բանակցային գործընթացի հետ կապված որոշ մոտեցումներ՝ համոզմունք հայտնելով, որ կարգավորման հիմքում պետք է լինի Արցախի ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը։

Meeting of the Foreign Minister of Artsakh with the OSCE MG Co-Chairpersons
On October 30, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian met with the OSCE Minsk Group Co-Chairpersons, Andrew Shoffer (USA) and Stefan Visconti (France), as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
The Foreign Minister reaffirmed Artsakhs commitment to an exclusively peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. Masis Mayilian stressed the need to restore the trilateral format of negotiations with the full-fledged participation of Artsakh, which once proved its effectiveness. According to the Foreign Minister, Artsakh`s participation at all stages of the negotiation process is also important from the point of  view of shared responsibility for maintaining regional peace. In this context, Masis Mayilian noted that the status of Artsakh as a party to the conflict is legitimate and indisputable in the settlement process, which is enshrined in the CSCE / OSCE documents, as well as in the agreements on the establishment and strengthening of the ceasefire.
The Foreign Minister also drew the Co-Chairpersons` attention to the situation related to the realization of the fundamental rights of the people of Artsakh, noting that the unresolved conflict should not become an obstacle to the realization of their inalienable rights by the citizens of Artsakh, including the rights to development, to safe and dignified life.
The sides also exchanged views on  creating the necessary conditions for achieving progress in the settlement process. In this context, Masis Mayilian noted that it is time to reconsider some approaches related to the negotiation process, expressing confidence  that confidence that the security of Artsakh and its people should be at the basis of the settlement of the conflict.