ԱՄՆ-ը երկարացրել է Իրանից նավթի մատակարարումների էմբարգոյի գործողության ժամկետը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկարացրել է Իրանից նավթի և նավթամթերքի մատակարարումների վրա ավելի վաղ դրված էմբարգոյի գործողության ժամկետը, համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում:
«Ես եկել եմ եզրահանգման, որ աշխարհում այլ երկրների կողմից բավական քանակությամբ նավթ և նավթամթերք է արտադրվում, որպեսզի արտասահմանյան ֆինանսական կազմակերպությունները դադարեցնեն նավթ և նավթամթերք գնել Իրանից», - հայտարարել է Թրամփը:
ԱՄՆ նախագահը նաև ընդգծել է, որ փաստաթուղթը կազմվել է նավթի համաշխարհային շուկայում իրավիճակի մանրակրկիտ վերլուծությունից հետո և հիմնված է այդ թվում նաև տարբեր երկրներում նավթարդյունահանման ծավալների աճի և ածխաջրածինների ռազմավարական պաշարների վերաբերյալ տեղեկությունների վրա:

США продлили эмбарго на поставки нефти из Ирана
Президент США Дональд Трамп продлил действие эмбарго, наложенного ранее на поставки нефти и нефтепродуктов из Ирана. Соответствующий документ опубликован на сайте Белого дома, передает Корреспондент.
"Я пришел к выводу, что в мире производится достаточно нефти и нефтепродуктов другими странами, кроме Ирана, чтобы значительно сократить закупки нефти и нефтепродуктов у Ирана иностранными финансовыми организациями", – заявил Трамп.
Президент США также подчеркнул, что документ составлен после тщательного анализа ситуации на мировом рынке нефти и основывается в том числе на информации о росте нефтедобычи в ряде стран мира и наличии стратегических запасов углеводородов.