Թրամփը վիրավորվել է ԵՄ բանակ ստեղծելու Մակրոնի գաղափարից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շատ վիրավորական է համարել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքերը Չինաստանից, Ռուսաստանից և Միացյալ Նահանգներից պաշտպանվելու համար համաեվրոպական բանակ ստեղծելու մասին:
«Շատ վիրավորական է, սակայն Եվրոպան գուցե սկզբում պետք է վճարի իր արդարացի մասնաբաժինը ՆԱՏՕ-ում, որը սուբսիդավորում է ԱՄՆ-ը», - գրել է ԱՄՆ նախագահը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ավելի վաղ Մակրոնը բարձրաձայնել է Եվրոպան այդ թվում նաև ԱՄՆ-ից պաշտպանելու համար համաեվրոպական բանակ ստեղծելու գաղափարը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի որոշումը դուրս գալ Ռուսաստանի հետ փոքր և միջին հեռահարության հրթիռների մասին պայմանագրից:

Трампа оскорбила идея Макрона о создании армии ЕС
Президент США Дональд Трамп назвал "очень оскорбительными" слова президента Франции Эмманюэля Макрона о создании европейской армии для защиты от Китая, России и Соединенных Штатов, передает Интерфакс.
"Очень оскорбительно, но, возможно, Европе сначала нужно заплатить свою справедливую долю в НАТО, которую субсидируют США!", - написал он в твиттере.
Ранее Макрон озвучил идею создания общеевропейской армии. Как он отметил, это уменьшит зависимость Европы от США. "Мы должны защищать себя от Китая, России и даже Соединенных Штатов", - прокомментировал он решение Вашингтона выйти из ДРСМД.