Թրամփ-Պուտին հանդիպում այսօր չի կայանալու
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ նոյեմբերի 11-ին նախատեսված հանդիպումը չի կայանա: Հանդիպումը պետք է անցկացվեր այսօր՝ Փարիզում կայանալիք առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահների հանդիպումը հետաձգվել է ֆրանսիական կողմի խնդրանքով, քանի որ նրանց հանդիպումն ու բանակցությունները կարող էին շեղել շատերի ուշադրությունը փարիզյան միջոցառումների հիմնական թեմայից:
Նշենք, որ երեկ կայացել է Դոնալդ Թրամփի և Էմանուել Մակրոնի երկկողմ հանդիպումը Ելիսեյան պալատում: Ակնկալվում է նաև Էմմանուել Մակրոնի հանդիպումը Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ:
Հիշեցնենք, որ այսօր Փարիզում անցկացվում է առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված հանդիսությունների գլխավոր արարողությունը, որոնց մասնակցելու նպատակով Փարիզ են ժամանել աննախադեպ թվով համաշխարհային առաջնորդներ, ովքեր մասնակցելու են նաև Խաղաղության փարիզյան ֆորումին:
Առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված հանդիսությունների գլխավոր արարողությունը մասնակցելու նպաատկով Փարիզում է նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:

Отдельной встречи Путин-Трамп в Париже не будет
Отдельной встречи Путин-Трамп "на полях" мероприятий в Париже не будет. Как сообщил ранее помощник президента РФ Юрий Ушаков, полномасштабная встреча президентов России и США была отменена по просьбе французской стороны, поскольку эти переговоры могли отвлечь внимание от главной темы парижских мероприятий, передает агентство ТАСС.
Ещё в середине минувшей недели израильские СМИ сообщали, что Нетаньяху может отменить свою поездку во Францию в связи с тем, что встреча с президентом РФ Путиным, на которую он рассчитывал, в Париже не состоится.
Вчера состоялась встреча Эманюеля Макрона и Дональда Трампа. Запланирована также двусторонняя встреча президента Франции Эмманюэля  Макрона с премьер министром Канады Джастином Трюдо.
Напомним, что сегодня в Париже проходят торжества, посвященные столетию окончания Первой Мировой войны, которые на один день в Париже собрали беспрецедентное количество мировых лидеров. В Париж приглашены более 120 высоких гостей, в том числе президенты России и США, главы многих других государств, участвовавших в Первой мировой войне, руководители ООН и европейских организаций. Лидеры отдадут почести погибшим, посетят вечный огонь на могиле Неизвестного солдата. К участникам церемонии обратится президент Франции.