Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև օպերատիվ կապը գործում է անխափան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաստատված օպերատիվ կապը գործում է անխափան, դրա համար նշանակված են համապատասխան պաշտոնյաներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 12-ին ՊՆ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը:
«Օպերատիվ կապի համար նշանակված են համապատասխան պաշտոնյաներ թե ՀՀ-ում, և թե Ադրբեջանում. կապն իրականացվում է այդ պաշտոնյաների միջոցով։ Տեղեկություններն այդ պաշտոնյաները ստանում են զինված ուժերից։ Մինչ այժմ այդ կապը գործում է անխափան»,- նշեց Տոնոյանը։
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ հայկական կողմը բարձրաձայնում է նաև անմիջական հրամանատարների միջև օպերատիվ կապի ստեղծման հարցը։
«Անմիջական հրամանատարների օպերատիվ կապի ստեղծման հարցը մենք բարձրացնում ենք։ Սա պատահարների նվազեցման միջոց է։ Համանախագահների մոտ բարձրացնում ենք այս հարցը»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։

The operative communication established between Armenia and Azerbaijan is functioning uninterruptedly, respective officials are appointed for that, acting defense minister of Armenia Davit Tonoyan told reporters on November 12, reports Armenpress.
"Respective officials both in Armenia and Azerbaijan have been appointed for that operative communication: that communication is being carried out by these officials. They receive information from the armed forces. This communication operates uninterruptedly as of now", the acting defense minister said.
Tonoyan added that the Armenian side is also raising the issue of creating a similar communication between the direct commanders.
"We are raising the issue of establishing an operative communication between the direct commanders. This is a way of reducing the incidents. We are raising this issue among the Co-Chairs", he added.