1915-ի հայերի թոռները սիրիացիների անվան տակ Թուրքիա են վերադառնում. թուրք վերլուծաբան
Թուրքական «Yeni mesaj» ազգայնական թերթի սյունակագիր, վերլուծաբան Յուսուֆ Քարաջան «ԱՄՆ-ի հայկական խաղը Թուրքիայի հետ» հոդվածում պնդել է, որ սիրիական հակամարտության հետևանքով Թուրքիա եկած սիրիացի փախստականների շարքերում բազմաթիվ լրտեսներ կարող են լինել, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Նրա խոսքով` սիրիացի փախստականների մասնակցությամբ երկրում բազմաթիվ սպանություններ, ծեծկռտուքներ ու հարձակումներ են տեղի ունենում:
Ըստ Քարաջայի` թուրք-սիրիական սահմանը «շուկա» էր դարձել, և բետոնե պատով փակվեց միայն այն ժամանակ, երբ մտնողն արդեն ներս էր մտել:
«Նրանց մեջ ովքե՞ր կան, գիտե՞ք: Եկածների որքա՞ն մասն է իսկական սիրացի: Ինչքա՞նը՝ քուրդ, ինչքա՞նը՝ մուսուլման: Այս հարցերն ինչու՞ եմ տալիս: Գիտե՞ք, որ Սիրիայից հարյուր հազարավոր հայեր ենք ընդունել: Գիտե՞ք, որ Սիրիայից եկած ուղիղ 20 հազար հայ Թուրքիայի վրայով անցել է Երևան:
Լավ, այս հայերը որտեղի՞ց ի հայտ եկան: 1915-ի հայերն են: Սիրիայում էին հաստատվել: Հիմա՝ 100 տարի անց, ինչ-որ մի ձեռք նրանց Սիրիայից Թուրքիա է տեղափոխում: Այս թեմայով արած ուսումնասիրություններս ցույց են տալիս, որ հարյուր հազարավոր հայեր են եկել սիրիացիների անվան տակ:
Անշուշտ մեր դռները բաց են նաև հայերի համար, հայերի դեմ թշնամություն չունենք: Կարիքավոր մարդու ազգությանը չպետք է նայել…
«Սիրիացի անվանվող այս մարդկանց մոտ այսքան զայրույթ, այսքան քեն որտեղի՞ց կարող է առաջանալ»: Այս հարցը սկսեց զբաղեցնել միտքս: Մի փոքրիկ ուսումնասիրություն արեցի և չեք հավատա թե ինչերի հանդիպեցի:
1915-ին Թուրքիայից ուղարկված հայերի թոռները վերադարձել են որպես սիրիացիներ: Այսքանը կարող եմ ասել: Իսկ թե ինչքան հայեր են որպես սիրիացի այստեղ քաղաքացիություն ստացել, աստված գիտի: Սա գաղտնի պայմանագիր է, թե բանավոր պայմանավորվածություն՝ չգիտեմ:
Ո՛չ Բուլղարիայից, ոչ էլ Աֆղանստանից եկած փախստականների հարցում կասկածներ չեմ ունեցել: Սակայն մեծ վախ ունեմ սիրիացիների հարցում: Ինձ խորը կասկածների մեջ է գցում նաև սիրիացիների նկատմամբ այս անձնվիրությունն ու հոգատարությունը»,- գրում է թուրք հոդվածագիրը:
Քարաջան հայերի հետ է կապում նաև Սիրիայի քրդերի «Ժողովրդի ինքնապաշտպանական ուժերը» (YPG-ԺՊՈւ), որոնց Թուրքիան համարում է իր կողմից ահաբեկչական ճանաչված «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ) սիրիական թևը:
Ըստ հեղինակի՝ ԱՄՆ-ն համառորեն չի ցանկանում YPG-ն ճանաչել ահաբեկչական կառույց ու հայտարարում է, որ այն PKK-ի հետ կապ չունի, որովհետև YPG-ի ողնաշարը կազմում են սիրիացի հայերը՝ չնայած, որ կառույցի կազմում շատ են ազգությամբ քրդերը Քարաջայի պնդմամբ՝ «YPG-ն հիմնել է ԱՄՆ-ն՝ 1915-ի հայերի թոռների միջոցով»:
«Եվրոպայի կողմից ընտրողաբար ընդունված «կրթված» սիրիացիներն էլ հիմնականում հայկական ծագումով են եղել: Սակայն նրանց թիվը շատ փոքր է: Եվրոպան նրանց ընդունելիս ընտրեց, մենք ինչու՞ ենք երկիրը քարվանսարայի վերածել: Ցանկանում ենք, որ 29 տարի առաջվա «մեր հայրենակիցների մեջ կարող են լրտեսներ լինել» մտահոգությունը այսօր էլ սիրիացիների հարցում էլ զգացվի»,- եզրափակել է Քարաջան:

Внуки армян, сосланных из Турции в 1915 году, возвращаются сюда как сирийцы - турецкий аналитик
Аналитик турецкой газеты "Yeni mesaj" Юсуф Караджа в своей статье "Армянская игра США с Турцией" утверждает, что среди беженцев в сирийских лагерях в Турции может быть много шпионов, пишет Ermenihaber.
Караджа напоминает, что именно с участием беженцев из Сирии в Турции происходят многочисленные убийства, драки и нападения. Он приводит примеры нападения на статую Ататюрка. По его словам, турецко-сирийская граница стала "базаром" и перекрылась бетонной стеной только тогда, когда границу уже перешли все, кто хотел этого.
"Кого из них вы знаете? Какая часть из них - настоящие сирийцы? Кто из них - курд, кто - мусульманин? Почему я задаю эти вопросы? Вы знаете, что мы приняли здесь сотни тысяч армян из Сирии. Знаете, что около 20 000 армян через территорию Турции поехали в Ереван? Но откуда взялись эти армяне? Это - армяне 1915 года. Они были поселены в Сирии. Сейчас, примерно через 100 лет, какая-то рука их переселяет из Сирии в Турцию. Мои исследования по этой теме показывают, что сюда приехали сотни тысяч армян - в качестве сирийцев. Конечно, наши двери открыты в том числе для армян, у нас нет вражды по отношению к ним. Человек нуждающийся не имеет национальности", - пишет аналитик.
"Откуда в этих людях столько злобы? Этот вопрос настолько разволновал меня, что я провел небольшое исследование и встретил то, чему трудно поверить. Внуки армян, сосланных из Турции в 1915 году, возвращаются сюда как сирийцы. Я это точно могу сказать. И Бог знает уже сколько армян получили в Турции гражданство. Что это - тайный заговор или устная договоренность - я не знаю", - пишет автор.
Караджа связывает армян с сирийскими курдами и их "Силами самообороны" (YPG), которых Турция считает сирийским крылом террористической рабочей партии Курдистана (PKК). По мнению автора, Соединенные Штаты упорно не желают признать Силы самообороны сирийских курдов (YPG) террористической организацией и заявляют, что они не имеют никакой связи с РКК, потому что хребет YPG составляют именно сирийские армяне, хотя в структуре есть и много этнических курдов. Автор материала утверждает, что YPG была основана Соединенными Штатами посредством внуков армян 1915 года".
Принятые Европой "избранные" образованные сирийцы также в основном были армянского происхождения, утверждает автор. Но их число достаточно маленькое. Европа решила выбирать из при приезде, так почему мы превращаем нашу страну в караван-сарай?" - вопрошает Караджа.