Իրանը երբեք չի խոնարհվի ԱՄՆ–ի առաջ․ Ռոհանի
Իրանը երբեք չի խոնարհվի ԱՄՆ–ի առաջ։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հայտնում է Tasnim–ը։
«Մենք ազատ և անկախ ենք մնում և գլուխ չենք խոնարհի ԱՄՆ–ի առաջ։ Սպիտակ տանը պետք է իմանան, որ մեր ժողովուրդը արժանապատիվ և հզոր ժողովուրդ է»,–հայտարարել է Իրանի նախագահը։
Նա շեշտել է, որ թշնամիները չեն կարող խանգարել իրանցի ժողովրդին հետևել իրենց նպատակին՝ նշելով, որ ԱՄՆ–ն անհաջողություն է կրել, փորձելով նոյեմբերի 4-ը վերածել իրանցիների համար դառը փորձի։
«Նրանք (ամերիկացիները) հավատում են, որ իրենց պարտության պատճառն Իրաքում, Սիրիայում և Լիբիայում Իրանի ժողովրդի տոկունությունն էր, սակայն նրանք սխալվում են։ Դա մահմեդական ժողովուրդների տոկունությունն է։ Բացի Իրանից, Սիրիայի, Եմենի, Աֆղանստանի, Լիբիայի և ամբողջ մահմեդական աշխարհի ժողովուրդները ևս հոգ են տանում իրենց անկախության, հավատի և տոկունության մասին»,– ասել է Իրանի նախագահը։

Rouhani: Iran Won’t Bow The Head To The US
"We will remain free and independent, and won’t bow our head to the US. Those in the White House should know that our nation is a dignified and great nation," Rouhani said.
According to him, enemies will not be able to prevent the Iranian people from pursuing their goals, highlighting the US failure to turn November 4 into a bitter experience for Iranians.
The enemies wrongly believe that Iranians would give in to economic and psychological pressure, he said adding while Iran has never started disputes with anyone, the US is seeking revenge after its successive defeats in the region.
"They (Americans) believe that their defeats in Iraq, Syria and Lebanon were caused by the Iranian nation’s steadfastness, but they are mistaken. This is the steadfastness of all Muslim nations. Besides Iran, the nations of Syria, Yemen, Afghanistan, Lebanon and all of the Muslim world care about their independence, faith and steadfastness," he added.