ՀՀ նախագահը մեկնում է Գերմանիա
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ, նոյեմբերի 27-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահը հանդիպումներ կունենա ԳԴՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ կանցլեր Անգելա Մերկելի, նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ: Հանդիպումների քննարկումների առանցքում կլինեն երկու երկրների փոխգործակցության օրակարգին և հեռանկարներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհանդիպի Հայաստանում գործունեություն ծավալող և Հայաստանի հետ համագործակցությամբ հետաքրքրված գերմանացի գործարարների հետ: Քննարկումներ կծավալվեն հայաստանյան ներդրումային և գործարար միջավայրի, հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, ինչպես նաև կայցելի Գերմանիայի Կարմիր խաչի կազմակերպություն, որը հատկապես վերջին 30 տարիներին բավականին արդյունավետ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահը կայցելի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամաս, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հետ:
Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցի օրակարգը ներառում է նաև այցելություններ ԳԴՀ մի շարք գիտակրթական և գիտատեխնիկական հաստատություններ: Արմեն Սարգսյանը դասախոսություններով հանդես կգա «Բերթելսման» հիմնադրամում, Օտտո ֆոն Գուերիկեի համալսարանում:
Հանրապետության նախագահը հանրահայտ Կոնցերտհաուս Բեռլինում (Konzerthaus Berlin) ներկա կգտնվի հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին նվիրված՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին՝ անվանի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ:

Президент Армении отбывает с официальным визитом в Германию
По приглашению федеративного президента Федеративной Республики Германии Франк-Вальтера Штайнмайера, 27 ноября президент Республики Армения Армен Саргсян со своей супругой Нуне Саргсян отправится с официальным визитом в ФРГ, сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу президента РА.
В рамках визита президетн Армении проведет встречи с высшим руководством ФРГ – канцлером Ангелой Меркель, президентом Франк-Вальтером Штайнмайером, председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле. В центре проводимых обсуждений будут многочисленные вопросы, относящиеся к повестке дня сотрудничества двух государств и перспектив.
В ходе визита президент Саргсян встретится с немецкими предпринимателями, заинтересованными в сотрудничестве с Арменией. Будут обсуждаться вопросы армянской инвестиционной и деловой среды, вопросы возможностей развития армяно-германского сотрудничества
Президент республики примет участие в обсуждениях, организованных Международной конференцией по безопасности в Мюнхене, а также посетит организацию Красного Креста Германии, которая, особенно в последние 30 лет, ведет довольно успешную деятельность в Армении.
В рамках официального визита президент посетит землю Саксоня-Анхальт, где состоится его встреча с руководителем правительства земли Райнером Хазелофом.
Повестка дня официального визита президента Армении включает в себя также посещение ряда научно-образовательных и научно-технических учреждений ФРГ. Армен Саргсян выступит с лекциями в фонде “Бертельсман”, университете Отто фон Герике.
Президент Армении будет присутствовать на концерте Национального филармонического оркестра, с участием известного скрипача Сергея Хачатряна, посвященного 115-летию Арама Хачатуряна, который состоится в знаменитом Концертхаус Берлине (Konzerthaus Berlin).