Կիմ Չեն Ինը նոր առաջարկ է արել Թրամփին
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջարկել է թույլատրել միջազգային դիտորդների մուտքը Հյուսիսային Կորեայի միջուկային օբյեկտներ: Այս մասին հաղորդում է Yonhap-ը`վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները:
Նշվում է, որ իր առաջարկության մասին Կիմ Չեն Ինն ասել է սեպտեմբերին Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ հանդիպման ժամանակ: Վերջինս էլ նոյեմբերին տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ այդ տեղեկությունը փոխանցել է Թրամփին:
Նշվում է, որ ԿԺԴՀ առաջնորդի այդ որոշումը մեծ քայլ է՝ լիակատար միջուկազերծման ԱՄՆ-ի պահանջը բավարարելու ուղղությամբ: Աղբյուրը նշել է, որ Հյուսիսային Կորեան արդեն հայտարարել է Յոնբենի միջուկային հետազոտության կենտրոնը փակելու պատրաստակամության մասին, սակայն չի խոսել երկիր միջազգային փորձագետների մուտքի մասին:

Ким Чен Ын сделал Трампу новое предложение
Северокорейский лидер Ким Чен Ын предложил президенту США Дональду Трампу допустить международных наблюдателей на ядерные объекты КНДР. Об этом сообщает Yonhap со ссылкой на дипломатические источники.
Отмечается, что о своем предложении Ким Чен Ын рассказал в сентябре на встрече с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином. Тот передал эту информацию Дональду Трампу во время их переговоров в ноябре, передает lenta.ru.
По информации агентства, такое решение северокорейского лидера — серьезный шаг к удовлетворению требования США о полной денуклеаризации. Источник отметил, что лидер КНДР уже заявлял о готовности закрыть ядерный исследовательский центр в Йонбене, но не говорил о возможности допустить в страну международных экспертов.