Կիմ Չեն Ինը նոր առաջարկ է արել Թրամփին
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջարկել է թույլատրել միջազգային դիտորդների մուտքը Հյուսիսային Կորեայի միջուկային օբյեկտներ: Այս մասին հաղորդում է Yonhap-ը`վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները:
Նշվում է, որ իր առաջարկության մասին Կիմ Չեն Ինն ասել է սեպտեմբերին Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ հանդիպման ժամանակ: Վերջինս էլ նոյեմբերին տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ այդ տեղեկությունը փոխանցել է Թրամփին:
Նշվում է, որ ԿԺԴՀ առաջնորդի այդ որոշումը մեծ քայլ է՝ լիակատար միջուկազերծման ԱՄՆ-ի պահանջը բավարարելու ուղղությամբ: Աղբյուրը նշել է, որ Հյուսիսային Կորեան արդեն հայտարարել է Յոնբենի միջուկային հետազոտության կենտրոնը փակելու պատրաստակամության մասին, սակայն չի խոսել երկիր միջազգային փորձագետների մուտքի մասին:

Kim earlier expressed a willingness to permanently shut down the site in Yongbyon if the U.S. took "corresponding" measures, but his apparent offer to allow verification has not been reported.
If true, Kim's offer would mark a significant step toward meeting U.S. demands for full and verified denuclearization, a position Washington has stuck to since a historic Trump-Kim summit in June.
"I understand that Chairman Kim told (South Korean) President Moon (Jae-in) during their summit in September that if the U.S. took corresponding steps he would not only be willing to shut down the Yongbyon nuclear facilities but also allow verification," the source with knowledge of U.S.-North Korea negotiations told Yonhap.