Բեռլինում կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերի նստավայրում այսօր կայացել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը։
Ողջունելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ կանցլեր Անգելա Մերկելն ասել է, որ շատ լավ հիշողություններ ունի Հայաստան կատարած իր վերջին այցից։
Նա նշել է, որ հատկապես տպավորված է «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնով, և այս պահին գերմանական կողմը քննարկում է համագործակցության հնարավորությունները։
«Հայաստանը Գերմանիան դիտարկում է որպես քաղաքական և տնտեսական կարևոր գործընկեր ու բարեկամ երկիր»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը և նշել, որ ուրախ է կրկին հանդիպելու և շարունակելու հայ-գերմանական հարաբերությունների ընդլայնման վերաբերյալ քննարկումները։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում, որտեղ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ: «Մեր երկիրը կարող է հարթակ լինել տարբեր ստարտափների համար»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանի նախագահն ու Գերմանիայի կանցլերը երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման տեսանկյունից կարևորել են նաև մշակութային ու գիտակրթական ոլորտներում ձևավորված բավականին արդյունավետ համագործակցության ընդլայնումը։ Նրանք խոսել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում գործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել վիզաների ազատականացման հարցի շուրջ։

President of Armenia Armen Sarkissian and Chancellor of Germany Angela Merkel held a meeting November 28 at the German Chancellery in Berlin, Armenpress reports citing Sarkissian’s Office.
Welcoming Sarkissian’s official visit to Germany, Chancellor Merkel said that she has very good memories from her latest visit to Armenia.
She mentioned that she is especially impressed with the TUMO Center For Creative Technologies, and that the German side is currently discussing possibilities for cooperation.
“Armenia views Germany as an important political and economic partner and a friendly country,” Sarkissian said, adding that he is happy to meet once again and continue discussions about expanding the Armenian-German relations.
According to the Armenian president, the two countries can successfully cooperate in the high-tech and IT sectors, where Armenia has great potential. “Our country can serve as an arena for different start-ups,” Sarkissian said.
In terms of strengthening ties between the two peoples, Sarkissian and Merkel attached importance to enhancing the effective cooperation that has developed in the cultural and scientific-educational sectors.