Բեռլինում կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերի նստավայրում այսօր կայացել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը։
Ողջունելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ կանցլեր Անգելա Մերկելն ասել է, որ շատ լավ հիշողություններ ունի Հայաստան կատարած իր վերջին այցից։
Նա նշել է, որ հատկապես տպավորված է «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնով, և այս պահին գերմանական կողմը քննարկում է համագործակցության հնարավորությունները։
«Հայաստանը Գերմանիան դիտարկում է որպես քաղաքական և տնտեսական կարևոր գործընկեր ու բարեկամ երկիր»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը և նշել, որ ուրախ է կրկին հանդիպելու և շարունակելու հայ-գերմանական հարաբերությունների ընդլայնման վերաբերյալ քննարկումները։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում, որտեղ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ: «Մեր երկիրը կարող է հարթակ լինել տարբեր ստարտափների համար»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանի նախագահն ու Գերմանիայի կանցլերը երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման տեսանկյունից կարևորել են նաև մշակութային ու գիտակրթական ոլորտներում ձևավորված բավականին արդյունավետ համագործակցության ընդլայնումը։ Նրանք խոսել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում գործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել վիզաների ազատականացման հարցի շուրջ։

Президент Армении и канцлер Германии обсудили либерализацию визового режима
В резиденции Федерального Канцлера Германии сегодня состоялась встреча президента Армении Армена Саркисяна с Канцлером Ангелой Меркель, передает пресс-служба президента РА..
Приветствуя официальный визит президента Республики Армения в Федеративную Республику Германии, Канцлер Ангела Меркель сказала, что хранит очень хорошие воспоминания о последнем визита в Армению.
Она отметила, что особенное впечатление на неё произвело посещение Центра креативных технологий "ТУМО", и в настоящий момент германская сторона обсуждает возможности сотрудничества.
"Армения рассматривает Германию как важного политического и экономического партнёра и дружественную страну", - сказал президент Саркисян и отметил, что рад снова встретиться и продолжить обсуждения относительно расширения армяно-германских отношений. По его словам, обе страны могут успешно сотрудничать в сфере высоких и информационных технологий, в которой Армения обладает большим потенциалом. "Наша страна может быть площадкой для разных стартапов", - подчеркнул Армен Саркисян.
Президент Армении и Канцлер Германии подчеркнули, что с точки зрения укрепления связей между двумя дружественными народами важно также расширение уже налаженного и довольно плодотворного сотрудничества в сферах культуры, науки и образования. Они говорили также о взаимодействии в области туризма, а также обменялись мнениями по вопросу либерализации визового режима.