Արմեն Սարգսյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել Sky News Arabia հեռուստաընկերությանը
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել Sky News Arabia հեռուստաընկերությանը.
Sky News Arabia - Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի մասնակցությունը Դուբայի «Էքսպո 2020»-ին: Արդյո՞ք այն արտացոլում է Հայաստանի էթնիկական հատկանիշները և զարգացող տեխնոլոգիական ձգտումները:
- Թույլ տվեք սկսել՝ ներկայացնելով իմ գնահատանքի խոսքերը «Էքսպո 2020»-ի և Աբու Դաբիի կայունության շաբաթին նվիրված համաժողովի վերաբերյալ: Կարծում եմ՝ այստեղ հիանալի մթնոլորտ եք ձևավորել: Սա լավ հարթակ է ոչ միայն բոլոր նրանց համար, ովքեր ապրում են այստեղ՝ Էմիրություններում, այլ նաև՝ միջազգային երիտասարդության համար, ովքեր կարող են գալ և տեսնել:
Մինչ այսօր ես անցել եմ կյանքի չորս փուլով. առաջին փուլում գիտնական, ֆիզիկոս, մաթեմատիկոս էի: Երկրորդում դիվանագետ էի, երրորդում՝ ազատ մարդ, բիզնես գործունեություն էի ծավալում, չորրորդում նախագահ եմ և նայում եմ դեպի ապագա: Ես մշտապես կապված եմ եղել գիտության ու տեխնոլոգիաների հետ և տեսնում եմ այս երկրի մեծ աճն այդ ոլորտներում: Կան որոշ կառույցներ, միջավայրեր կամ շնորհանդեսներ, որոնք բնորոշում են այս կամ այն երկիրը, սակայն, ի վերջո, այդ ամենի հիմքում տեխնոլոգիաներն են, որոնք միտված են ապագային: Մեր ապագան տեխնոլոգիապես առաջադեմ աշխարհ կառուցելն է: Պետք է ստեղծենք ապագա, որը կանխատեսելի, կայուն լինի: «Կայուն» բառը, հնարավոր է, շատ իմաստներ ունի: Այն կարող է նշանակել կառուցել մի բան, որը կանխատեսելի է, հստակ է, ինչ-որ բան, որն անորոշության զգացողություն չի առաջացնում: Այսօր մեզ շրջապատող աշխարհն, ըստ էության, այդպիսին է՝ ամենուր առնչվում ես անորոշությանը: Դրա համար կան մի շարք պատճառներ: Որոշ մարդիկ ասում են, որ պատճառը COVID-ն է, ոմանք ասում են՝ COVID-ի պատճառով է աշխարհը փոխվել, ասում են նաև, որ միջազգային կազմակերպությունները ձախողել են կամ ավելի թույլ են դարձել, իսկ որոշ մարդիկ էլ ասում են, որ աշխարհը միաբևեռից դարձել է բազմաբևեռ և այլն:
Այդ հարցին իմ պատասխանը հետևյալն է. աշխարհը փոխվել է, քանի որ այն փոխվել է հիմնովին: Որպես նախկին ֆիզիկոս՝ կարծում եմ, որ այս աշխարհը քվանտային է: Այն այլևս այն դասական աշխարհը չէ, որը մենք գիտեինք նախկինում: Մենք, որպես անհատներ, մեզ դրսևորում ենք քվանտային մասնիկների նման, քանի որ փոխկապակցված ենք: Մենք լույսի արագությամբ ենք հաղորդակցվում, ապրում ենք շատ բարդ աշխարհում, որը նոր է ու քվանտային: Այն փոխում է խաղի կանոնները: Մարդիկ ճանապարհորդում են մեծ ինքնաթիռներով և ժամերով գտնվում են նույն վայրում, շնչում են նույն օդը: Ուստի զարմանալի չէր, որ Չինաստանում հայտնաբերված COVID-ի մեկ դեպքն այդքան արագ տարածվեց, և հաջորդ դեպքը հայտնաբերվեց արդեն Արգենտինայում, և այդպես շարունակ: Այսպիսով՝ COVID-ը փոփոխությունների պատճառը չէ: Աշխարհը փոխվել է, և այդ իսկ պատճառով մենք ունեցանք COVID-ը, հնարավոր է՝ մեկ ուրիշ բան էլ հայտնվի:
Իսկ ո՞րն է լուծումն այս պարագայում: Ինչու՞ ենք հասել այս կետին: Պատճառը գիտական և տեխնոլոգիական առաջընթացն է: Մարդկությունն անցել է առաջին, երկրորդ արդյունաբերական հեղափոխության միջով և սովորել է՝ ինչպես այրել փայտը, ածուխը էներգիա ստանալու համար: Հետո ստեղծեցինք համակարգիչը, որը մեկ այլ հեղափոխություն առաջացրեց: Այսօր ապրում ենք մշտական, հաստատուն հեղափոխության շրջանում: Ես այն անվանում եմ R-evolution, որում R-ն նշանակում է rapid՝ արագ, սրընթաց: Մենք ամեն օր նորարարություններ ենք անում, նոր գաղափարներ ենք մտածում, և այդպիսով աշխարհը շատ արագ և փոխկապակցված է դառնում: Այդ իսկ պատճառով շատ հաճախ նկատում ենք, որ այդ հեղափոխությունները շատ ավելի արագ են տեղի ունենում, քան որոշ ինստիտուտներ կամ մեր վարքագիծը կարողանում են արձագանքել:
Sky News Arabia - Ի՞նչ կարող եք ասել քաղաքականության մասին: Ինչպե՞ս կարող են այս բոլոր փոփոխություններն ազդել քաղաքականության, տարածաշրջանի վրա:
- Վերջերս որդուս հետ ավարտեցինք գիտական մի աշխատություն, որը անվանեցինք «Նոր քվանտային աշխարհ»: Այն քաղաքականության քվանտային վարքագծի մասին է: 30, 60 կամ 100 տարի առաջ երկրորդական թվացող գործոններն այսօր էական են դառնում, ինչպես նաև այն, թե ինչպիսի քաղաքականություն ես վարում: Հնարավոր է՝ 50 կամ 60 տարի առաջ անհնար թվար պատկերացնել, որ հանրությանն անհայտ քաղաքական գործիչը կարող էր շատ արագ հայտնի դառնալ և մոտ երեք ամսում դառնալ երկրի առաջնորդ: Այսօր արդեն ամբողջ աշխարհում դրա մի շարք օրինակներ կան: Քաղաքականության կողքին մշտապես եղել է զվարճանքը (entertainment). հին Հռոմում կային գլադիատորները.... Մեր օրերում զվարճանքն ու քաղաքականությունը զուգորդվել են, շատ քաղաքական գործիչներ սկսել են քաղաքականությամբ զբաղվել, քանի որ լավ զվարճացնողներ (entertainer) էին: Արդյունքում ստացվում է իրական և զվարճանքի քաղաքականությունների համադրություն: Երբեմն մենք սա նաև անվանում ենք պոպուլիզմ: Այս ամենի հիմքում սրընթաց (R-evolution) հեղափոխությունը, նոր տեխնոլոգիաներն են: Որքան տեխնոլոգիաները զարգանան, այնքան մեզ շրջապատող աշխարհը կփոխվի: Կփոխվեն բիզնեսի կամ քաղաքականության իրականացման, շրջակա միջավայրը պահպանելու կամ այն վնասելու եղանակները:
Sky News Arabia - Կցանկանայի անդրադառնայինք այն ամենին, ինչ կատարվում է տարածաշրջանում՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ կապված:
- Կցանկանայի այս հարցին անդրադառնալ կայունության շաբաթվան նվիրված համաժողովի համատեքստում: Կայունությունը կարևոր է, սակայն դա միայն տնտեսությանը, տնտեսական աճին կամ մեր երեխաների ապագային չի վերաբերում: Կայունությունը կարևոր է նաև քաղաքականության մեջ: Ներկայացնեմ երկու կետով: Եթե պրագմատիկ ես և ցանկանում ես, որ կայունություն լինի, ապա դժվարին իրավիճակում չես գտնի ավելի լավ ճանապարհ, քան՝ բանակցելն ու խոսելն է: Հայաստանն ու Ադրբեջանն ունեին բանակցելու հարթակ, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն էր: Ցավոք, այդ բանակցությունները չհաջողեցին, և ունեցանք պատերազմ, որն ամենավատ տարբերակն էր: Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը հաղթել էր և 26 տարի ուներ այդ հաղթանակը կայուն խաղաղության փոխակերպելու համար: Սակայն այդ հարցում հաջողություն չունեցավ, և, որպես այդ ամենի արդյունք, պատերազմ ունեցանք, հազարավոր երիտասարդ կյանքեր կորսվեցին:
Ամանորից առաջ ես այցելեցի Եռաբլուր՝ այն վայրը, որտեղ մեր երիտասարդ հերոսներն են թաղված: Այս աշխարհում ամենածանր բանը նրանց ծնողներին տեսնելն է, որոնք սգում են 18, 19 տարեկան իրենց երեխաների կորուստը, այն դեպքում, երբ խոսելը, բանակցելը, դիվանագիտությունը կարող էին լուծել այս խնդիրն առանց այս երիտասարդ կյանքերի կորստի: Հրադադար է հաստատվել, ամբողջական խաղաղություն չկա, բանակցություններ են տեղի ունենում, որը հայկական կողմից իրականացնում է կառավարությունը և վարչապետը, ադրբեջանական կողմից՝ Ադրբեջանի նախագահը, իսկ Ռուսաստանը միջնորդ է: Հույս ունեմ, որ այս բանակցությունների արդյունքում կունենանք կայուն ու պրագմատիզմի վրա հիմնված խաղաղություն:
Հույս ունեմ, որ այս անգամ Ադրբեջանը և Հայաստանը փոխզիջումների միջոցով կկարողանան կայուն խաղաղություն հաստատել: Սակայն դա հեշտ չէ:
Դուք նշեցիք Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները: Կրկին պրագմատիզմն ու կայունությունը ենթադրում են, որ դու պետք է հարևաններիդ հետ խնդիրներ չունենաս, հատկապես մի հարևանի, որը մեծ երկիր է, որը յուրահատուկ վարքագիծ է դրսևորում Սիրիայում, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում և շատ այլ վայրերում: Կրկին կարծում եմ, որ այս դեպքում ևս չկա ուրիշ ճանապարհ՝ բացի խոսելուց: Հայաստանն ու Թուրքիան մեկ անգամ փորձել են բանակցել 2009 թվականի հոկտեմբերին, և նույնիսկ արձանագրություն էր ստորագրվել Ցյուրիխում: Այդ ժամանակ նույնպես ես թերահավատ էի մի քանի պատճառով: Դրանցից մեկն այն էր, որ այդ բանակցություններում թուրքական կողմում բացակա կար՝ Ադրբեջանը: Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խնդիրներ ուներ և Թուրքիայի հետ համաձայնության չէր հասնի առանց Ադրբեջանի: Հայկական կողմում ևս բացակա կար՝ Սփյուռքը: Հայկական սփյուռքը մեծապես ձևավորվել է ցեղասպանության հետևանքով: Ինչպե՞ս էր կարողանալու Հայաստանի որևէ նախագահ կամ վարչապետ համաձայնագիր ստորագրել՝ առանց սփյուռքի աջակցությունն ունենալու: Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց աշխարհասփյուռ ազգ է: ԱՄՆ-ում կամ Ռուսաստանում նույնքան հայ են ապրում, որքան Հայաստանում...
Դեպի կայուն ապագա տանող ճանապարհը բանակցություններն են: Սակայն դրանք պարզ բանակցություններ չեն երկու երկրների միջև: Այս դեպքում դու չես կարող հաշվի չառնել այն պատմությունը, որի միջով անցել ես: Լավ օրինակ կարող է լինել, թերևս հետևյալը. մոտ երկու տարի առաջ Իսրայելում մասնակցում էի մեծ համաժողովի, որը նվիրված էր Հոլոքոսթի հիշատակին: Մասնակցում էին տարբեր երկրների ղեկավարներ, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի նախագահները, ԱՄՆ փոխնախագահը և այլք: Ելույթներ հնչեցին, ծաղիկներ դրվեցին, սակայն ես սպասում էի Գերմանիայի նախագահի ելույթին: Անկեղծորեն կասեմ՝ նա հիանալի ելույթ ունեցավ, և անձամբ ինձ համար դա այդ համաժողովում ամենակարևոր պահն էր, քանի որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո եթե Գերմանիան և Իսրայելը փորձեին ինչ-որ բանակցություններ վարել առանց Հոլոքոսթի մասին խոսելու, կհաջողեի՞ն արդյոք: Ո՛չ: Հայ-թուրքական հարաբերությունները նույն համատեքստում են: Կարծում եմ՝ հաջողելու համար դու չպետք է աչք փակես կամ անտեսես ակնհայտը: Դրանք հեշտ բանակցություններ չեն: Հույս ունեմ, որ մի օր հայերն ու թուրքերը հաջողություններ կունենան այս հարցում, սակայն դա անելու համար չենք կարող անտեսել պատմական իրողությունները: Հաջողելու համար մենք պետք է պրագմատիկ լինենք, որպեսզի կարողանանք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայուն ու հաստատուն հարաբերություններ կառուցել:

Мы должны быть прагматичными, чтобы суметь построить между Арменией и Турцией отношения: Армен Саркисян
В ходе рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты президент Республики Армения Армен Саркисян дал эксклюзивное интервью телекомпании Sky News Arabia.
Sky News Arabia: Как Вы оцениваете участие Армении в "Экспо-2020 Дубай"? Отражает ли это этнические особенности Армении и развивающееся технологическое стремление?
- Позвольте начать с высокой оценки "Экспо-2020" и конференции, посвященной Неделе устойчивого развития в Абу-Даби. Думаю, что вы создали здесь фантастическую атмосферу. Это хорошая площадка, не только для всех, кто живет здесь, в Эмиратах, но также для международной молодежи, которые могут приехать и увидеть.
По сей день я прошел через четыре жизненных этапа: на первом этапе я был ученым, физиком и математиком; на втором – дипломатом; на третьем – свободным человеком, я занимался бизнесом; на четвертом – я президент и смотрю в будущее. Я всегда был связан с наукой и технологиями. И я вижу большой рост этой страны в этих сферах. Есть определенные структуры, обстановка или презентации, которые характеризуют ту или иную страну, однако, в конце концов в основе всего этого технологии, которые нацелены на будущее. Наше будущее в том, чтобы построить технологически передовой мир. Мы должны создать будущее, которое было бы предсказуемым, устойчивым. Слово "устойчивый", возможно, имеет много смыслов. Оно может означать построение чего-то предсказуемого, чёткого, чего-то, что не вызывает ощущения неопределённости. Окружающий нас сегодня мир, по сути, таков – везде сталкиваешься с неопределённостью. Для этого есть ряд причин. Некоторые люди говорят, что причина – COVID, другие говорят, что по причине COVID-a мир изменился, говорят также, что международные организации потерпели неудачу или что они стали слабее, а некоторые люди говорят, что мир из однополярного превратился в многополярный и так далее.
Мой ответ на этот вопрос таков: мир изменился, потому что он изменился фундаментально. Как бывший физик, я называют этот мир квантовым. Это уже не тот классический мир, который мы знали в прошлом. Мы, как личности, проявляем себя как квантовые частицы, потому что мы взаимосвязаны. Наша коммуникация происходит со скоростью света, мы живём в очень сложном мире, который нов и который является квантовым. Он меняет правила игры.
Люди путешествуют на больших самолётах и часами находятся в одном месте, дышат одним воздухом. Так что неудивительно, что один случай COVID-а, обнаруженный в Китае, так быстро распространился и следующий случай уже был выявлен в Аргентине и так далее. Таким образом, COVID – не причина изменений. Мир изменился, и по этой самой причине мы имеем COVID, возможно, и что-нибудь другое появится.
А каково решение в таком случае? Почему мы дошли до этой точки? Причина в научном и технологическом прогрессе. Человечество прошло через первую, вторую промышленные революции и научилось, как жечь древесину, уголь для получения энергии. Потом мы создали компьютер, который вызвал другую революцию. Сегодня мы живём в эпоху постоянной революции. Я называю её R- Evolution, где "R" замещает слово Rapid - быстрый, стремительный. У нас каждый день инновации, у нас возникают новые идеи, и таким образом мир становится очень быстроменяющимся и взаимосвязанным. По этой самой причине мы очень часто замечаем, что эти революции происходят намного быстрее, чем могут отреагировать некоторые институты или наше поведение.
Sky News Arabia: Что Вы можете сказать о политике? Как могут все эти изменения повлиять на политику, регион?
- Недавно мы с моим сыном завершили один научный труд, который мы назвали "Новый квантовый мир". Это о квантовом поведении политики. Факторы, которые 30, 60, 100 лет назад казались второстепенными, сегодня становятся существенными, также как то, какую политику ты ведёшь. Возможно, 50 или 60 лет назад могло показаться невозможным представить, что неизвестный общественности политический деятель мог очень быстро стать известным и примерно за три месяца стать лидером страны. Сегодня уже во всём мире есть такие примеры. Рядом с политикой всегда было развлечение (entertainment) – в Древнем Риме были гладиаторы… В наши дни развлечение и политика действуют вместе – многие политики являются политиками, потому что они хорошие энтертейнеры, и с другой стороны, некоторые энтертейнеры вдруг стали политиками. В результате получается синтез реальной политики и политики развлечения. Они становятся всё ближе и ближе. Иногда мы это также называем популизмом. Источником всего этого является опять же R-эволюция, технологии стремительной эволюции, новые технологии. Чем больше будут развиваться технологии, тем больше будет меняться окружающий нас мир. Изменятся способы ведения бизнеса или политики, методы сохранения окружающей среды или нанесения ей вреда.
Sky News Arabia: Хотелось бы, чтобы Вы коснулись всего того, что происходит в регионе в связи с Турцией и Азербайджаном.
- Я бы хотел коснуться этого вопроса в контексте конференции, посвященной Неделе устойчивого развития. Устойчивость важна не только для экономики, экономического роста или для будущего наших детей, но устойчивость важна также в нашей политике. Представлю в двух пунктах. Первый назову прагматизмом, то есть создать нечто стабильное. Если ты прагматик и хочешь, чтобы была устойчивость, то в трудной ситуации не найдёшь лучшего пути, чем вести переговоры и разговаривать. У Армении и Азербайджана была переговорная площадка – сопредседательство Минской группы ОБСЕ. К сожалению, эти переговоры не увенчались успехом, и случилась война, что было самым худшим вариантом. Во время Первой Карабахской войны армянская сторона победила, и у нее было 26 лет, чтобы эту победу преобразовать в мир. Однако в этом вопросе она не достигла успеха, и, как результат всего этого, мы имели войну, тысячи молодых жизней были утрачены.
Перед Новым годом я посетил Ераблур – то место, где похоронены наши молодые герои. В этом мире самое тяжёлое – видеть их родителей, которые скорбят о потере своих 18-19-летних детей, тогда как разговор, переговоры, дипломатия могли решить эту проблему без потери молодых жизней. Установлено перемирие, нет окончательного мира, ведутся переговоры, которые с армянской стороны ведет правительство и премьер-министр, с азербайджанской – президент Азербайджана, а Россия является посредником. Надеюсь, что в результате этих переговоров у нас будет устойчивый и основанный на прагматизме мир.
Надеюсь, что на этот раз Азербайджан и Армения посредством компромиссов смогут установить мир. Однако это не просто.
Вы отметили наши отношения с Турцией. Опять же, прагматизм и устойчивое развитие предполагают, что ты должен не иметь проблем со своими соседями, особенно, с таким соседом, который является большой страной, демонстрирующей своеобразное поведение в Сирии, в восточной части Средиземного моря и во многих местах. Вновь полагаю, что в этом случае также нет другого пути, кроме как говорить. Армения и Турция однажды пытались вести переговоры в октябре 2009 года, и даже подписали протокол в Цюрихе. Тогда я тоже с сомнением относился по нескольким причинам. Одна из них в том, что в этих переговорах с турецкой стороны кое-кто отсутствовал – Азербайджан. У Армении с Азербайджаном были проблемы, и с Турцией согласия бы не достигли без Азербайджана. С армянской стороны тоже кое-кто отсутствовал – Диаспора. Армянская Диаспора в значительной мере сформировалась вследствие Геноцида. Как мог бы какой-либо президент или премьер-министр Армении подписать соглашение, не имея содействия Диаспоры.
Армения – маленькая страна, но это рассеянная по всему миру нация. В США или в России живет столько же армян, сколько в Армении…
Путь, ведущий в стабильное будущее, – переговоры. Однако это не просто переговоры между двумя странами. В этом случае ты не можешь не учитывать ту историю, через которую ты прошёл. Хорошим примером может быть, вероятно, следующее: почти два года назад я участвовал в Израиле в большой конференции, которая была посвящена Холокосту. Участвовали руководители разных стран: президенты России, Франции, Италии, Германии, вице-президент США и другие. Прозвучали выступления, были возложены цветы, однако я ждал выступления Президента Германии. Скажу искренне, он выступил блестяще, и лично для меня это на той конференции был самый важный момент, поскольку после Второй мировой войны, если бы Германия и Израиль пытались вести какие-то переговоры, не говоря о Холокосте, разве бы они достигли успеха? Нет.
Армяно-турецкие отношения в том же контексте. Думаю, чтобы достигнуть успеха ты не должен закрывать глаза или игнорировать очевидное. Это непростые переговоры. Надеюсь, что однажды армяне и турки достигнут успехов в этом вопросе, однако, чтобы сделать это, мы не можем игнорировать исторические реалии. Чтобы добиться успеха, мы должны быть прагматичными, чтобы суметь построить между Арменией и Турцией, а также в регионе устойчивые и прочные отношения".