Մենք սիրում ենք Հայաստանը անկախ նրանից, թե ովքեր են նախագահներն ու իշխանությունները. Զատուլին
Անկախության բոլոր փուլերում Ռուսաստանը և Հայաստանը միմյանց աջակցել են: Երևանում Լազարևյան ակումբի առաջին նիստում ելույթ ունենալով՝ այս մասին հայտարարեց Պետդումայի ԱՊՀ գործերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը, հայտնում է News.am:
«ԱՊՀ-ում, ՀԱՊԿ-ում, ԵՏՄ-ում և այլ կազմակերպություններում: Մենք շատ շահագրգռված ենք նաև այն պատճառով, որ Հայաստանում շատ կարևոր ներքին գործընթացներ են կատարվում, որպեսզի բոլոր ոլորտներում կենդանի շփումը չդադարի», - ասաց Զատուլինը: Նա հավելեց, որ քանի որ առաջիկայում Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում, հանդիպման կազմակերպիչները փորձել են չներառել հարցեր, որոնք կապված են ներքին գործընթացների հետ՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով մշտական արժեքների վրա՝ անվտանգ սահմանների պայմաններում մեր ժողովուրդների խաղաղ կյանքին և երկու ազգերի շահերի պաշտպանությանը:
Ըստ Զատուլինի, այս առումով առաջարկներ կային հանդիպում չանցկացնելու մասին: «Մենք սիրում ենք Հայաստանը անկախ նրանից, թե ովքեր են նախագահներն ու իշխանությունները: Ինչքան էլ խոսենք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև պատմական հարաբերությունների մասին, քիչ կլինի», - ընդգծեց Զատուլինը:
Նիստին հրավիրված են Հայաստանի ղեկավարները, Հայաստանի և Արցախի նախկին նախագահները, Արցախի ներկայիս նախագահը:
«Հարգանքով ենք  վերաբերում այն հանգամանքներին, որոնց պատճառով շատերը չեն կարողացել գալ», - ասաց Զատուլինը:

"Мы любим Армению вне зависимости от того, какие президенты и власти у руля": Константин Затулин
На всех этапах независимости Россия и Армения поддерживали друг друга. Как передает News.am, об этом заявил первый зампредседателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин выступая на первом заседании Лазаревского клуба в Ереване
"В СНГ,ОДКБ, ЕАЭС и других организациях. Мы очень заинтересованы, в том числе и потому, что Армения переживает очень важные внутренние процессы, чтобы не прекращался живой обмен мнениями во всех сферах", - отметил Затулин. Он добавил, что поскольку в скором времени в Армении предстоят внеочередные парламентские выборы, организаторы встречи постарались уйти от обсуждения ситуации, связанной с внутренними процессами, акцентировав внимание на постоянных ценностях – вопросах мирной жизни наших народов в условиях безопасных границ и защиты интересов двух народов.
По словам Затулина, были предложения в этой связи не проводить встречу. "Мы любим Армению вне зависимости от того, какие президенты и власти у руля. Все будет мало, если говорить об исторических отношениях между Арменией и Россией", - подчеркнул Затулин.
На заседание приглашены руководители Армении, бывшие президентов Армении и Арцаха, нынешний президент Арцаха. "С уважением относимся к причинам, по которым многие не смогли приехать", - отметил Затулин.