Կենտրոնական-եվրոպական համալսարանը տեղափոխվում է Վիեննա
Կենտրոնական-եվրոպական համալսարանը Բուդապեշտից տեղափոխվում է Վիեննա։ Այդ մասին, ինչպես հայտնում է Euronews-ը, հայտարարել է բուհի ռեկտոր Մայքլ Իգնատյեֆը։ Վիեննայում ուսումնական գործընթացը կվերականգնվի հաջորդ տարվա սկզբին։
Ջորջ Սորոսի հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող բուհի խնդիրները Հունգարիայում սկսվեցին այն բանից հետո, երբ փոփոխություն կատարվեց կրթության մասին օրենքում՝ Վիկտոր Օրբոնի կառավարության նախաձեռնությամբ։ Նոր օրենքը պարտավորեցրեց Հունգարիայի տարածքում գործող արտասահմանյան բուհերին միջպետական համաձայնագիր ներկայացնել։ Սակայն երկրի կառավարությունն ընդառաջ չգնաց ամերիկյան գրանցում չունեցող այդ բուհին և պայմանագիր չկնքվեց։
Հունգարական իշխանությունները հատուկ արշավ իրականացրին «Բաց հասարակություններ հիմնադրամի» կողմից ֆինանսավորվող այս բուհի դեմ՝ այն մեղադրելով ԵՄ անդամ երկրներ միգրանտներին ներգրավելու մեջ։

Центрально-Европейский университет переезжает из Будапешта в Вену
Центрально-Европейский университет переезжает из Будапешта в Вену. Об этом, как передает Euronews, заявил ректор ЦЕУ Майкл Игнатьефф. Учеба по аккредитованным в США программам начнется уже в следующем году.
Проблемы у финансируемого Джорджем Соросом университета начались полтора года назад, после того, как правительство премьер-министра Виктора Обрана приняло новый закон об образовании. В соответствии с документом иностранный ВУЗ, работающий на территории Венгрии, должен не только получить аккредитацию двух стран, но и предоставить межправительственное соглашение. Но Центрально-Европейский университет и власти Венгрии так и не смогли прийти к компромиссу.
Учебное заведение было основано  – американским финансистом, чей фонд "Открытое общество", как считают венгерские власти, помогает нелегальным мигрантам перебраться в страны ЕС