Հայաստանի անվտանգության բարձրացման համար պետք է լինի միասնականության մթնոլորտ. Շարմազանով (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ձեզ ենք ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետական կուսացության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի բացառիկ հարցազրույցը:
Պարո´ն Շարմազանով, ըստ Ձեր քաղաքական ուժի` Հայաստանի անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել:
- Հայաստանի անվտանգության բարձրացման համար նախևառաջ պետք է լինի միասնականության մթնոլորտ: Սակայն այսօր Փաշինյանն ու իր վարչակազմը թշնամություն են սերմանում Հայաստանում: Մինչդեռ Թուրքիան ու Ադրբեջանը միավորվում են և հայտարարում են դրա մասին Էրդողանի ու Ալիևի շուրթերով Բաքվում շքերթի ժամանակ, մեր վարչապետի պաշտոնակատարը Հայաստանի հասարակությունը բաժանում է սևերի ու սպիտակների և հոխորտում է Արցախի իշխանությունների վրա` միջամտելով Արցախի իշխանությունների ներքին գործերին: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Փաշինյանի կառավարությունը վտանգ է մեր ազգային անվտագությանը, որովհետև եթե մի պետության ղեկավար, որը գնում է բաժանարար գծերի, բարիկադների կառուցման ուղղությամբ և իր ամբողջ քարոզարշավն  իրականացնում է ատելություն սերմանելու, թշնամիներ ու յուրայիններ հռչակելու ճանապարհով, ապա նա Հայաստանի պետականության թշնամին է: Նրա քաղաքականությունն է թշնամական:  428թ.-ին էլ Արտաշես III թագավորին գահընկեց արեցին ու ասեցին, թող պարսիկները գան մեզ թագավորեն` լավ ապրենք: Արծրունիների ու Բագրատունիների ժամանակ էլ այդպես մտածեցին Արծրունիները, երբ որ ապստամբեցին Բագրատունիների դեմ: Բաժանումն Աստծուց չի, բաժանումը սատանայից է: Ատելություն սերմանելով` երկիր չեն կառուցում, սիրո ու համերաշխության չեն հասնում: Այսպես եթե շարունակվի Հայաստանը և´ իր անվտանգությունն է թուլացնելու, և´ իր տնտեսությունն է թուլացնելու, և´ իր միջազգային հեղինակությունն է թուլացնելու:
- Ինչպես տեսնում ենք, վերջին տասը տարիների ընթացքում մենք արդյունավետ աշխատել ենք: Մեր իշխանության տարիներին Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններն աննախադեպ զարգացում են գրանցել: Մենք շարունակելու ենք պաշտպանել Հայաստան-Ռուսաստան դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը, որի հիմքը ռազմաքաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն է: Մենք պաշտպանում ենք Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը, աջակցում ենք ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացմանը: Սակայն ցավով պետք է նշեմ, որ այս յոթ ամսվա ընթացքում, չնայած վարչապետի պաշտոնակատարի փայլուն խոստումներին, արտաքին քաղաքականության մեջ որևէ արդյունք չի գրանցվել: Այսօր Հայաստանը, որը շատ մեծ պայքարի գնով ստացել էր ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, կանգնած է այդ պաշտոնը կորցնելու եզրին: Աստված տա, չկորցնի, բայց գործը դրան է տանում: Փաշինյանը, ով նախկինում ասում էր, որ ամեն ինչ պետք է անի, որ ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը մնա, սովորության համաձայն, արդեն 180 աստիճանով փոխել է իր կարծիքը` ասելով, որ այդ պաշտոնն այդքան էլ էական չէ: Սա մտահոգիչ է: Նույն մտահոգությունը կա Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում: Անցյալ տարի նոյեմբերին մեր իշխանությունները ստորագրել են Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագիրը, որն աննախադեպ է ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար: Սակայն մայիսից մինչև նոյեմբեր Փաշինյանի կառավարությունը ոչ մի բան չի արել. նա բոլոր ոլորտներում մսխել է մեր իրականացրած ձեռքբերումները: Մենք 10%-անոց տնտեսական աճով երկիր ենք նրան տվել, ինքը մսխել է բյուջեն դարձնելով 4.9%, մենք հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն ենք նրան տվել, որը կրկին մսխում է: Այնպես չի , որ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները փայլուն են. որևէ կոնկրետ բան չկա: Փաշինյանն ասում էր, որ իր վարած արտաքին քաղաքականության արդյունքում սփյուռքում Հայաստանի նկատմամբ վստահությունն ավելացել է, սակայն Հեռուսատամարաթոնի ժամանակ այս անգամ սփյուռքը 1.5 մլն դոլար պակաս փող փոխանցեց: Այ սա է «թավշյա հեղափոխության» արդյունքը: Մենք ունենք շատ լուրջ խնդիրներ: Հետևողաբար վնասվում է  դաշնակիցների հետ հարաբերությունները:  Ո´չ ԱՄՆ-ի, ո´չ ԵՄ-ի, ո´չ ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում որևէ լուրջ առաջընթաց չի գրանցվել: Այն ամենն, ինչ էլ որ կա, արվել է Հանրապետական իշխանության կողմից իրականացրած ձեռբերումների բազայի վրա և արտգործնախարարության ներկայիս պրոֆեսիոնալ կադրերի հիման վրա…
Մենք մեր հարաբերությունները շատ հստակ նշել ենք մեր ծրագրում: Մենք պետք է խորացնենք մեր դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են, և այդ դաշնակցային հարաբերությունները պետք է զարգանան: Հայաստանի անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին, որը տեղի է ունեցել մեր իշխանության օրոք, ինչն, իմիջայլոց, քննադատել է պրն. Փաշինյանը` նշելով, որ Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելը սխալ է, կարևոր ձեռքբերում էր:
ԵՄ-ի հետ նույնպես ստորագրել ենք համաձայնագիր և պահանջելու ենք այս կառավարությունից, որ այդ համաձայնագրի կետերը իրականացնեն: ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը եզակի համաձայնագիր է, որտեղ ԵՄ երկրները, որոնք վավերացնում են այդ համաձայնագիրը, օրենքի ուժով ճանաչում են ԼՂՀ-ի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը: Այլևս որևէ եվրոպական երկիր չի կարող խոսել միայն տարածքային ամբողջականության մասին: Դա մեր շնորհիվ է եղել: Արդյունքների հիման վրա են գնահատում գործիչներին: Քաղաքական  գործիչը միայն ներկայով չպետք է ապրի: Նժդեհն ասել է. «Դատապարտված են այն ազգերն ու այն գործիչները, ովքեր կլանված են միայն ներկայով»: Մենք պետք է մտածենք ապագա սերունդների համար: Իսկ այսօր Փաշինյանը մսխում է ապագա սերունդների պայծառ ապագան իր էմոցիոնալ, կտրուկ ու անհավասարակշիռ արտաքին քաղաքականության պատճառով: Մենք կողմնակից ենք ՌԴ-ի հետ զարգացնել մեր դաշնակցային հարաբերությունները` և´ ՀԱՊԿ-ում, և´ ԵԱՏՄ-ում, ինչպես նաև զարգացնել մեր գործընկերային հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ` ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի շրջանակներում:
- Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ հարաբերությունների զարգացումը հարևան երկրների՝ մասնավորապես Վրաստանի և Իրանի հետ:
- Պետք է շատ ճիշտ քաղաքականություն վարել Իրանի հետ, այլ ոչ թե Բոլթոնի այցից հետո վտանգավոր հայտարարություններ անել Իրանի հետ սահմանի հնարավոր փակման մասին: Որպես Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խմբի նախկին ղեկավար նշեմ, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի Վրաստանի հետ հարաբերություններին:
- Հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին ես խոսել եմ հենց Թուրքիայում պրն. Յըլդըրըմի առջև ու ասել եմ,  որ Հայաստանը առանց նախապայմանների հարաբերությունների կողմնակից է, և այդ սահմանը փակել է Թուրքիան, և մեզ համար անընդունելի է Թուրքիայի իշխանությունների ժխտողական և նախապայմաններ դնելու կեցվածքը: Եթե Փաշինյանը դա ասում է Երևանից, ես դա ասում եմ Թուրքիայում: Ըստ մեր քաղաքական ուժի` Հայաստանը պետք է առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատի, բայց չպետք է լինի թուրքական, մեծապետական, հիվանդ ամբիցիաների գերի: Մենք մեր ազգային արժանապատվության հաշվին չպետք է որևէ մեկի հետ հարաբերություններ կարգավորենք: Այն ամենն, ինչ արել է Սերժ Սարգսյանը Ցյուրիխյան արձանագրությունների ժամանակ, դա ճիշտ ճանապարհ է եղել, և մենք դրանից շահած ենք դուրս եկել: Եվ ցույց ենք տվել ամբողջ աշխարհին, որ պատեր կառուցում է ոչ թե Հայաստանը, այլ` Թուրքիան: Տեսնենք` Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման օրոք քանի պետություն է Ցեղասպանությունը ճանաչելու և քանի պետություն է ժխտողականությունը ճանաչելու: Անձամբ ես երկու պետությունում ժխտողականություն եմ ընդունել տվել, իսկ Կիպրոսում` միաձայն: Չեխիայում դեռ 2011 թ.-ին են սկսել Ցեղասպանության ընդունման գործընթաց, եվրոպական յոթ երկրներում Ցեղասպանության ինստիտուտի թանգարանի նմուշների ցուցադրություն եմ կազմակերպել հենց խորհրդարաններում, 2015թ.-ին Հունաստանում խորհրդարանի ներսում հատուկ նիստ ենք կազմակերպել` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը:

Шармазанов: "Сея ненависть, не построишь страну" (эксклюзив)
Наш собеседник - кандидат в депутаты от РПА (Республиканской партии Армении), пресс-секретарь этой партии Эдуард Шармазанов.
Г-н Шармазанов, какие шаги должны быть предприняты для повышения безопасности Армении?
- Для безопасности Армении, в первую очередь, в стране должна быть атмосфера единства. Но сегодня Пашинян и его команда сеют вражду в Армении. В атмосфере, когда Турция и Азербайджан объединяются и заявляют об этом устами Эрдогана и Алиева на параде в Баку, наш исполняющий обязанности премьер-министра разделяет армянское общество на черных и белых, угрожает арцахским властям, вмешиваясь в их внутренние дела. Официально заявляю, что правительство Пашиняна - это угроза нашей национальной безопасности, потому что лидер государства, который проводит разделительные линии, строит баррикады и проводит всю свою кампанию на основе ненависти, разделяет народ на своих и чужих, он является врагом армянской государственности. Его политика враждебна. Вся история Армении показывает – сея ненависть, не построишь страну, не достигнешь любви и солидарности. Если так продолжится, Армения сделает шаги назад и в вопросе безопасности, и в экономике, это отразится и на международном имидже страны.
-Последние десять лет мы эффективно работали. За годы нашего правления армяно-российские отношения зафиксировали беспрецедентный прогресс. Мы продолжим развитие армяно-российских союзнических отношений, основой которых являются военно-политические и экономические связи. Мы поддерживаем присоединение Армении к ЕАЭС и поддерживаем углубление отношений Армения-ОДКБ. Однако я должен с сожалением отметить, что за прошедшие семь месяцев, вопреки громким обещаниям премьер-министра Пашиняна, во внешней политике не наблюдается прогресса. Армения, получившая пост генсека ОДКБ после долгих усилий, сегодня находится на грани потери этой позиции. Дай Бог, чтобы этого не произошло, но все пока идет к этому. Пашинян, который говорил, что сделает все возможное, чтобы сохранить пост генерального секретаря ОДКБ за Арменией, вновь развернул свою позицию на 180 градусов, заявив, что эта должность не является такой уж важной. Это беспокоит. То же касается и отношений Армения-ЕС. В ноябре прошлого года наши власти подписали соглашение Армения-ЕС, что беспрецедентно для государства-члена ЕАЭС. Но с мая по ноябрь 2018 года правительство Пашиняна ни в чем не продвинулось, а свело на нет все достижения, которых мы достигли. Мы дали ему страну с 10%-ым экономическим ростом, он довел бюджет до 4,9% роста; мы оставили ему сбалансированную внешнюю политику, которую он также свел на нет. Дело не в том, что отношения с Соединенными Штатами стали блестящими – и здесь нет нет ничего конкретного. Пашинян говорит, что в результате его внешней политики повысился уровень доверия к Армении в диаспоре, но во время последнего Телемарафона диаспора собрала для Армении денег меньше на 1,5 миллиона долларов. И это - результат "бархатной революции".
У нас есть очень серьезные проблемы. Отношениям с союзниками наносится вред. Нет серьезного прогресса в отношениях ни с США, ни с ЕС, ни с Россией. А все, что сделано, сделано на базе достижений Республиканской партии и усилиями нынешнего профессионального состава министерства иностранных дел ...
Наше видение развития взаимоотношений мы четко описали в предвыборной программе. Мы должны углубить союзнические отношения с Россией. Армения и Россия - союзники, и эти союзнические отношения должны развиваться. Присоединение Армении к ЕАЭС, которое имело место во время нашего правления и подверглось критике со стороны г-на Пашиняна, говорившего, что вступление в ЕАЭС является ошибкой, на самом деле -  важное достижение.
Мы также подписали соглашение с ЕС и потребуем от нынешнего правительства реализовать все положения этого соглашения. Соглашение с ЕС является уникальным, и страны ЕС, которые ратифицируют соглашение, силой закона признают возможность полной реализации права НКР на самоопределение. Отныне никакая европейская страна не может говорить только о территориальной целостности. И это - благодаря нам. Деятелей оценивают, исходя из результатов их работы. Политик не должен жить только  настоящим. Нжде говорил: "Народы и деятели, которые поглощены настоящим, обречены". Мы должны думать о будущих поколениях. Сегодня Пашинян растрачивает возможности светлого будущего для будущих поколений из-за своей эмоциональной, несбалансированной и резкой внешней политики. Мы выступаем за развитие наших союзнических отношений с Россией – и в ОДКБ, и в ЕАЭС, а также за развитие партнерских отношений с ЕС в рамках Соглашения Армения-ЕС.
С Ираном необходимо вести правильную политику, а не делать опасные заявления о возможном закрытии границы с Ираном после визита Болтона. И, как бывший руководитель парламентской группы дружбы Армения-Грузия, должен отметить, что отношениям с Грузией следует уделить особое внимание.
- Об армяно-турецких отношениях я говорил в Турции, в присутствии г-на Йылдырыма (премьер-министр Турции – ред.). Я сказал, что Армения является сторонницей отношений без предварительных условий, и что Турция закрыла эту границу, и что для нас неприемлемы политика отрицания турецких властей и выставляемые ими предусловия. Если Пашинян говорит об этом в Ереване, то я об этом говорил в Турции. Наша политическая сила считает, что Армения должна установить отношения с Турцией без предусловий, но она не должна становиться пленницей больных имперских турецких амбиций. Мы не должны строить отношения с кем-либо за счет нашего национального достоинства. Все, что Серж Саргсян сделал в период Цюрихских протоколов, было правильно, и мы из этого процесса вышли в выигрыше. Мы показали всему миру, что стены строит не Армения, а Турция. Посмотрим, сколько государств признают Геноцид армян или криминализируют его отрицание в период правления Никола Пашиняна. Лично я внес свой вклад в процесс криминализации отрицания Геноцида армян в двух странах, а на Кипре это было сделано единогласно. Еще в 2011 году в Чехии начался процесс признания Геноцида, в парламентах семи стран Европы я организовал выставки о Геноциде армян, а в 2015 году в Греции мы провели специальное заседание в парламенте страны, посвященное армянскому Геноциду.