Ֆրանսիայի կառավարությունը զիջման գնաց ցուցարարներին
Ֆրանսիայի կառավարությունը զիջման կգնա ցուցարարներին և կես տարով կհետաձգի վառելիքի գների վրա ազդող հարկերի աճը։ Այդ մասին, ինչպես հայտնում է Euronews-ը, հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը։
Հարկերի բարձրացման որոշումը մեծամասշտաբ բողոքի ցույցերի և զանգվածային անկարգությունների պատճառ էր դարձել, որոնք չէին դադարում երեք շաբաթ շարունակ։
Այս ընթացքում զգալի անկում ապրեց նաև երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարկանիշը՝ հասնելով 23 տոկոսի։ Ցուցարարները բողոքում էին նրա վարած քաղաքականությունից։ «Դեղին ժիլետավորներին» միացել էին նաև ուսանողները։

Французское правительство уступило пртестантам
Французское правительство на полгода заморозило рост налогов и цен на топливо из-за протестов: официальное заявление премьер-министра Эдуара Филиппа, передает Euronews.
Протесты не прекращаются во Франции три недели: возмущение граждан вызвали планы повысить "экологический налог", который автоматически повлёк бы рост цен на автомобильное топливо.
При этом активисты подчёркивали, что серьёзные вопросы вызывает не одна эта тема, а в целом политика французского руководства. Рейтинг президента Эммануэля Макрона упал до 23%. К "жилетам" присоединились водители санитарных машин и студенты.