Թալեաթ փաշայի, Նաիմ բեյի` Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ գաղտնազերծված փաստաթղթերը` նոր թվայնացված արխիվում
1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո Մեծ եղեռնը վերապրած հոգևորական Կրիկոր Գուրգենյանը շրջել է աշխարհով մեկ ու ապացույցներ հավաքել այդ վայրագությունները փաստագրելու համար։ Կլարկ համալսարանի Հոլոքոստի ու ցեղասպանության ուսումնասիրության Սթրասլեր կենտրոնի թուրք գիտնական և պատմաբան ամբոնի պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը վերջերս համագործակցել է ասպիրանտների ու թուրք փորձագետների հետ` թվային պահոց ստեղծելու և Գրիկերի ահռելի փաստաթղթերի հավաքածուն բոլոր գիտնականների համար հասանելի դարձնելու նպատակով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Կլարկի համալսարանի պաշտոնական կայքէջից
Կրիկոր Գուրգենյանի արխիվն ընդգրկում է հազարավոր բնօրինակ փաստաթղթեր և Կրիկորի լայնածավալ, չտպագրված նյութերը։ Այնտեղ ներառված են Հալեպում օսմանյան պաշտոնյա, հայերի տեղահանությանն ու կոտորածներին ակտիվորեն մասնակցություն ունեցած Նաիմ բեյի ձեռագիր հիշողությունները, որոնք երկար ժամանակ անհայտ կորած էին համարվում: Ներառված են նաև Երուսաղեմի պատրիարքարանի փաստաթղթերը, որոնք պարունակում են կարևոր տեղեկատվություն Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև 1919-1922 թթ. Ստամբուլում տեղի ունեցած ոճրագործների դատավարությունների մասին:
Ամենաուշագրավ փաստաթղթերից են գաղտնազերծված հեռագրերը, որոնք ուղարկվել են կայսրության շրջանների ղեկավարներին Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշայի, բանակի հրամանատարների և կառավարության պարամիլիտար ուժերի ղեկավարների կողմից:  Այդ հեռագրերից որոշների վրա առկա օսմանյան պետական կնիքը պարզորոշ ընդգծում է օսմանյան կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության պլանավորումն ու իրագործումը։

After the 1915 Armenian Genocide, Krikor Guerguerian, a priest and genocide survivor, traveled the world collecting evidence to document the atrocities. Taner Akçam, the Robert Aram and Marianne Kaloosdian and Stephen and Marian Mugar Professor in Armenian Genocide Studies at Clark University’s Strassler Center for Holocaust and Genocide Studies, recently collaborated with Turkish experts and graduate students on a digital repository that makes Guerguerian’s vast collection of incriminating documents available to scholars worldwide, Clark University official page reports.
The newly launched Krikor Guerguerian Archive comprises thousands of original Ottoman documents and Guerguerian’s extensive, unpublished writings. It includes the long-missing handwritten memoirs of Naim Bey, an Ottoman bureaucrat stationed in Aleppo who actively participated in the deportation and massacres of Armenians; documents from the Jerusalem Armenian Patriarchate containing first-hand information about the Armenian genocide; and critical papers from the Istanbul perpetrator trials held from 1919 to 1922 that were long assumed vanished.
Among the most noteworthy materials are ciphered telegrams that the Ottoman Interior Minister Talat Pasha, army commanders, and the chief of the government’s paramilitary sent to governors throughout the Empire. Some of these telegrams, written on government letterhead stamped with the official Ottoman seal, clearly outline the Ottoman government’s planning and execution of the genocide. These "killing orders," considered the "smoking gun" of the Armenian Genocide, formed the basis of Akcam’s groundbreaking book "Killing Orders: Talat Pasha’s Telegrams and the Armenian Genocide," released earlier this year.