Հայաստանի վարչապետի մամուլի խոսնակի հայտարարությունն անհանգստություն է առաջացնում. Մարիա Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Tert.am-ի խնդրանքով պատասխանել է այն հարցին, թե արդյոք ապատեղեկատվություն չէ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի հայտարարությունը, որ հայկական կողմն է դիմել ՌԴ-ին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը հետաձգելու համար։
«Ուշակովի մեկնաբանությունը կարիք չունի վերահաստատման։ Իսկ Հայաստանի վարչապետի մամուլի խոսնակի հայտարարությունը անհանգստություն է առաջացնում ինչպես իր բովանդակությամբ, այնպես էլ ձևով»,- ասել է Զախարովան:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը երեկ հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հանդիպումը դեկտեմբերի 6-ին չի կայանալու, քանի որ Հայաստանն է դրա համար դիմել։
Ավելի ուշ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանն արձագանքել էր՝ ասելով. «Հայաստանը հանդես չի եկել ՀԱՊԿ-ի դեկտեմբերի 6-ի գագաթնաժողովը հետաձգելու առաջարկով»:

Spokeswoman for the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova commented on Tert.am’s question whether Russian presidential aide Yuri Ushakov’s statement that the Armenian side asked to postpone the summit is misinformation.
“The statement by Ushakov does not require a confirmation, while the statement of Armenian acting PM’s spokesperson is provoking concern based on its content and wording”, Zakharova mentioned.
Spokesperson for Armenian acting PM Arman Yeghoyan said Armenia had not proposed to postpone the CTSO summit that was set for December 6 as claimed by Yuri Ushakov.
Earlier acting PM Nikol Pashinyan, in turn, said the proposal to put off the summit came from Russian president Vladimir Putin during their last phone conversation.