ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը մնում է չլուծված. Պեսկով
ՀԱՊԿ երկրների առաջնորդները դեռևս չեն լուծել կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հարցը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը` մեկնաբանելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությունն այն մասին, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կնշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչը:
«Ոչ, հարցը չի լուծվել», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը: Նա հավելել է, որ այդ թեման կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից դեկտեմբերի 6-ին քննարկվել է Սանկտ-Պետերբուրգում, որտեղ կայացել է ԵԱՏՄ և ԱՊՀ գագաթաժողովները:
Պեսկովի խոսքերով` Լուկաշենկոն նախաձեռնել է այդ թեմայի քննարկումը ԵԱՏՄ գագաթաժողովի ժամանակ` չնայած այդ հարցը չէր մտնում օրակարգի մեջ: «Դա միանգամայն նորմալ պրակտիկա է. ցանկացած պետության ղեկավարը կարող է անդրադառնալ հարցերի, որոնք ինքը համարում է անհրաժեշտ», - հայտարարել է Կրեմլի ներկայացուցիչը: Սակայն, նրա խոսքերով, բանակցությունների սեղանի շուրջ ՀԱՊԿ անդամ ոչ բոլոր երկրների ղեկավարներն էին ներկա: Այդ թեմայով խոսակացությունը շարունակվել է նաև ԱՊՀ գագաթաժողովին:

Пресс-секретарь президента РФ: вопрос о новом генеральном секретаре ОДКБ остается нерешенным
Лидеры стран ОДКБ пока не решили вопрос о кандидатуре нового генерального секретаря Организации. Как передает ТАСС, об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя слова белорусского лидера Александра Лукашенко о том, что этот пост займет представитель Белоруссии.
"Нет, вопрос не решился", - сказал представитель Кремля. Он добавил, что эта тема затрагивалась лидерами стран-участниц организации в Санкт-Петербурге в четверг, где прошли саммиты ЕАЭС и СНГ.
По словам Пескова, Лукашенко инициативно затронул этот вопрос на саммите ЕАЭС, хотя он и не входил в повестку дня. "Это вполне нормальная практика: любой глава государства может затрагивать вопросы, которые он считает нужным", - заметил представитель Кремля. Однако, по его словам, на тот момент за столом переговоров присутствовали не все лидеры стран ОДКБ. Разговор с ними на эту тему был продолжен позже на саммите СНГ.