Ազատ և արդար ընտրությունները վճռորոշ նշանակություն ունեն երկրի ապագայի ու առաջընթացի համար. ՀՀ նախագահն ընդունել է ԵՄ դիտորդներին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը՝ Հեիդի Հաուտալայի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Զրուցակիցները խոսել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխհարաբերությունների մասին, դրանք առավել արդյունավետ ու գործնական դարձնելու համար կարևորել Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը։
Ընդգծելով ազատ և արդար ընտրությունների վճռորոշ նշանակությունը երկրի ապագայի ու առաջընթացի համար՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է խորհրդարանական ժողովրդավարության ավանդույթների և մշակույթի ձևավորումը, երկրում ուժեղ ու կենսունակ ժողովրդավարական ինստիտուտների, ամուր քաղաքացիական հասարակության կայացումը։

Армен Саркисян: "Свободные и справедливые выборы имеют решающее значения для будущего и прогресса страны"
Президент Республики Армен Саркисян принял прибывших в Армению для мониторинга за ходом внеочередных парламентских выборов членов наблюдательской миссии Европейского союза, возглавляемых Хейди Хауталой.
Собеседники говорили о взаимоотношениях между Арменией и Европейским союзом, подчеркнули, что для наибольшей эффективности и практичности этих отношений важна по возможности скорейшая ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Арменией и Европейским союзом.
Подчёркивая решающее значение свободных и справедливых выборов для будущего и прогресса страны, президент Саркисян отметил важность формирования традиций и культуры парламентской демократии, создания в стране сильных и жизнеспособных демократических институтов, становления крепкого гражданского общества.