Հայկական անկյուն Հնդկաստանում. 30 տարվա բարեկամության արդյունք
2018թ. դեկտեմբերի 7-ին, Հնդկաստանի մայրաքաղաք Նյու Դելիի Սփրինգդեյլս դպրոցում հանդիսավոր կերպով նշվեց Սպիտակի երկրաշարժի 30-ամյա տարելիցը:
Միջոցառման կազմակերպիչներն էին՝ Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանատունը, Դելիի Հայկական մշակութային կենտրոնը և Սփրինգդեյլս դպրոցը, որը համարվում է երկրի մայրաքաղաքի լավագույն դպրոցներից մեկը:
Իսկ ինչո՞ւ հենց այս դպրոցում:
Բանն այն է, որ վերջերս պարզվեց, որ 30 տարի առաջ, հնդկական մի քանի այլ դպրոցների հետ միասին, այս դպրոցի աշակերտներն օգնություն են ուղարկել Հայաստան՝ երկրաշարժից տուժած իրենց հասակակիցներին:
Դպրոցի մեծ դահլիճը լեփ-լեցուն էր աշակերտներով, ուսուցիչներով և հյուրերով, որոնց թվում էին Դելիի հայ համայնքի անդամները:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Սփրինգդեյլս դպրոցների ցանցի գլխավոր տնօրեն Դր. Ջյոտի Բոսը, որը հեռավոր 1988-ին էլ էր տնօրենը և իր հիշողությունները պատմեց այդ օրերի մասին: Իրենք միայն այդ ժամանակ լսեցին Խորհրդային Միության կազմում գտնող փոքրիկ Հայաստանի անունը և չկարողացան անտարբեր մնալ պատահած դժբախտության նկատմամբ:
Հնդկաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանն իր խոսքում նշեց, որ չնայած այն ժամանակ Հնդկաստանի ՀՆԱ-ն 20 անգամ քիչ էր Խորհրդային Միության ՀՆԱ-ից, սակայն այդ երկիրը Հայաստան ուղարկեց երեք ինքնաթիռ հումանիտար օգնություն:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի նախկին դեսպան Սուրեշ Բաբուն: Նա իր հուզիչ խոսքում պատմեց, որ 1988-ին նա աշխատում էր Հնդկաստանի ԱԳՆ Խորհրդային Միության բաժնում, և նրան էր հանձնարարվել կոորդինացնել աղետի գոտի ուղարկվող օգնության աշխատանքները: Սփրինգդեյլս դպրոցի և նրա տնօրենի բեղուն գործունեության մասին խոսեց Հայկական մշակութային կենտրոնի փոխնախագահ, պրոֆեսոր, Պադմաշրի մրցանակակիր (Հնդկաստանի Հանրապետության չորրորդ բարձրագույն քաղաքացիական մրցանակն է), Հնդկաստանի երեք նախագահների անձնական բժիշկ Մոհսին Վալին:
Այնուհետև Հայկական մշակութային կենտրոնի ղեկավար, Հնդկաստանի նախագահի կլինիկայի սրտաբան Գայանե Մովսիսյանը լսարանին ներկայացրեց Հայաստանը, նրա մշակույթը, ինչպես նաև հայ-հնդկական կապերը՝ նշելով Հնդկաստանի պատմության մեջ հայտնի հայերին և նրանց կատարած աշխատանքը, որից հետո Կենտրոնը նվիրեց հայկական հուշանվերներ՝ դպրոցում բացվելիք հայկական անկյունի համար: Իսկ ՀՀ դեսպան Ա.Մարտիրոսյանը դպրոցին նվիրեց ծովանկարիչ Ի.Այվազովսկու «Նոյն իջնում է Արարատից» հայտնի նկարի վերարտադրությունը, իսկ դպրոցի գրադարանին՝ Վիլյամ Սարոյանի պատմվածքները և հայ-հնդկական կապերի մասին գրքերը:
Միջոցառումից հետո սկայպով կապ հաստատվեց Երևանի Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի և Սփրինգդեյլս դպրոցի միջև: Երկու երկրների աշակերտները մեծ հետաքրքրությամբ մասնակցեցին զրույցին: Ի դեպ, շուտով դպրոցները կդառնան քույր-դպրոցներ, ինչի արդյունքում կիրականացվեն փոխադարձ ճանաչողական ծրագրեր նրանց միջև:

Армянский уголок в школе Спрингдейлс в Индии: дружба длиною в 30 лет
В школе Спрингдейлс (г. Нью Дели, Индия) 7-го декабря 2018 года торжественно отметили 30-летие землетрясения в Армении. Организаторами мероприятия выступили посольство Армении в Индии, Армянский культурный центр в Дели и школа Спрингдейлс, которая считается одной из лучших школ столицы Индии.
Почему же 30-летие этого трагического для Армении события отметили именно в этой школе?
Дело в том, что недавно выяснилось: 30 лет назад, вместе с несколькими другими индийскими школами, ученики этой школы отправили помощь своим армянским сверстникам, пострадавшим от землетрясения.
Зал школы был полон учеников, учителей и гостей, в том числе членов армянской общины Дели. С вступительной речью выступила генеральный директор сети школ Спрингдейлс д-р Джиоти Бос, которая еще в далеком 1988 году также была директором - она поделилась своими воспоминаниями о днях 30-летней давности. Именно тогда они услышали название маленькой Армении, которая была частью Советского Союза, и не могли остаться равнодушными к этой трагедии.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Республике Индия Армен Мартиросян в своем выступлении отметил, что, хотя в то время ВВП Индии был в 20 раз меньше ВВП Советского Союза, однако эта страна отправила в Армению три самолета гуманитарной помощи.
На мероприятии также присутствовал бывший посол Индии в Армении Суреш Бабу. В своей трогательной речи он рассказал, что в 1988 году работал в Департаменте СССР МИД Индии, и ему было поручено координировать работу по отправке помощи в зону бедствия. О плодотворной деятельности сети школ Спрингдейлс и ее директора рассказал вице-президент Армянского культурного центра, профессор, лауреат премии Падмашри (четвертая из высших гражданских государственных наград Индии), личный  врач трех президентов Индии Мохсин Вали.
Затем руководитель Армянского культурного центра, кардиолог клиники президента Индии Гаянэ Мовсисян рассказала присутствующим об Армении, ее культуре, а также армяно-индийских связях, упомянув об известных армянах в истории Индии и их работе, после чего Центр передал армянские сувениры для открытия в школе Армянского уголка. Посол РА в Индии А. Мартиросян подарил школе репродукцию знаменитой картины мариниста Айвазовского "Ной спускается с Арарата", книги Уильяма Сарояна, издания об индо-армянских отношениях.
После мероприятия началась скайп-конференция между индийской школой и  лицеем Анания Ширакаци в Ереване. Студенты из обеих стран приняли участие в беседе с большим интересом. Кстати, скоро между школами установятся сестринские связи, в результате чего будут реализованы взаимные познавательные проекты.