Սամվել Կարապետյանը 2.8 մլն դոլար է նվիրաբերել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ամփոփել է նոյեմբերի վերջին կայացած հեռուստամարաթոնի արդյունքները: Ինչպես փոխանցում է РУСАРМИНФО-ն, հանգանկված վերջնական գումարն ավելի մեծ է եղել, քան հայտարարվել էր նոյեմբերին՝ այդ թվում նաև ի հաշիվ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի խոշոր հանգանակության:
«Կարապետյանը 2.8 մլն դոլար է նվիրաբերել: Այդ գումարը հիմնականում կուղվի Արցախին: Այդ գումարից մոտ 1մլն կհատկացվի այն ընտանիքներին, որտեղ կծնվի 4-րդ երեխան (4 հազար դոլար յուրաքանչյուր ընտանիքին): Այնտեղ կառուցվում է նաև երիտասարդական կենտրոն, որի շինարարությունը կշարունակի «Հայաստան» հիմնադրամը մնացած գումարով», - հայտնել է հիմնադրամի ղեկավար Հայկակ Արշամյանը:
Ներկա պահին հանգանակության ընդհանուր գումարը կազմում է 14 մլն 115 հազար դոլար: Նախորդ տարի հեռուստամարաթոնի արդյունքում հանգանակությունը կազմել էր 12 մլն դոլար:

Самвел Карапетян пожертвовал фонду "Армения" 2,8 миллиона долларов
Как сообщает РУСАРМИНФО, окончательная сумма собранных денег оказалась больше заявленной в ноябре за счет, в том числе, крупного пожертвования владельца группы компаний "Ташир" Самвела Карапетяна.
"Карапетян пожертвовал 2,8 млн. долларов. Эта сумма в основном будет направлена в Арцах. Примерно 1 млн. из этих средств будет предоставлен семьям, у которых рождается четвертый ребенок (4 тысячи долларов каждой семье). Также там строится молодежный центр, строительство которого продолжит фонд "Армения" на оставшиеся средства", - сообщил на пресс-конференции в Ереване директор фонда Айкак Аршамян.
Директор фонда "Армения" также отметил, что общая сумма пожертвований на данный момент составляет 14 млн. 115 тысяч долларов. Эта сумма превысила прошлогодний сбор, составивший 12 млн. долларов.