Հայաստանն ավելի հյուրընկալ է, քան Վրաստանն ու Ադրբեջանը. Passport Index
Passport Index-ի կողմից կազմվել է երկրների հյուրընկալության վարկանիշ՝ որոշակի գործոններ հաշվի առնելով: Գործոնները հետևյալն են՝ քանի երկրի քաղաքացի կարող է այցելել երկիր՝ առանց մուտքի արտոնագրի, կնքել այն երկիր մուտք գործելուց կամ ստանալ արտահերթ թույլտվություն մուտքի համար և այլն: Այս մասին հաղորդում է jam-news-ը:
Հայաստանը զբաղեցնում է այդ վարկանիշային ցանկի 29-րդ տեղը և զիջում է հարեւան Թուրքիային, որը 22-րդ հորիզոնականում է, և  Իրանին՝ 12-րդ հորիզոնականում, սակայն առաջ է անցնում 51-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Վրաստանից և 87-րդ հորիզոնականում հայտնված Ադրբեջանից: Ռուսաստանը Passport Index–ի վարկանշում զբաղեցնում է 83-րդ հորիզոնականը, իսկ ԱՄՆ-ն` 82-րդը:
Առաջին տեղը զբաղեցրել են Կոմորյան կղզիները, քանի որ այստեղ պարզեցված այցելման ռեժիմը գործում է աշխարհի բոլոր 198 երկրների քաղաքացիների համար:

Passport Index: Армения в рейтинге гостеприимства опережает Грузию и Азербайджан
Passport Index составил рейтинг гостеприимства стран, учитывая следующие факторы: граждане скольких государств могут посещать страну без визы, оформить ее при въезде или получить внеочередное разрешение на въезд. Об этом сообщает jam-news.
Согласно этим показателям, Армения уступает соседним Турции (22-е место) и Ирану (12-е место), но опережает Грузию, которая заняла 51-е место, и Азербайджан, который оказался на 87-м. Россия в рейтинге Passport Index заняла 83-е место, США – 82-е.
Первое место единолично заняли Коморские острова, так как облегченный режим посещения здесь действует для граждан всех 198 стран мира.