Ֆրանսահայ ալպինիստը մտադիր է համոզել Էրդողանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
«Աստված երրորդություն է սիրում»։ Նման արտահայտությամբ ֆրանսահայ ալպինիստ Արա Խաչադուրյանը կրկին մտադիր է փորձել հանդիպել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խնդրանքով նրան նամակ փոխանցելու համար։ Այս մասին նա պատմել է Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում։
Խաչադուրյանն արդեն երկու անգամ փորձել է Էրդողանին փոխանցել իր նամակը, որում նա կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Առաջինը 2016 թվականի մայիսի 22-ին էր, երբ ալպինիստը նվաճեց Էվերեստը։ Վերելքը նա նվիրել էր աշխարհի բոլոր հայերին։ Այն ժամանակ նա իր առաջին նամակը գրեց Էրդողանին լեռան գագաթից։ Նամակում ալպինիստը կոչ էր արել Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին տեղի ունեցած դեպքերը ցեղասպանություն անվանել։
«Այն ժամանակ ինձ չհաջողվեց փոխանցել նամակը Էրդողանին։ Կյանքումս առաջին անգամ էի ձեռքով նամակ գրում»,- ասել է Խաչադուրյանը։
Երկրորդ փորձը ևս հաջողությամբ չպսակվեց։ Խաչադուրյանը որոշել էր վազելով Մարսելից Երևան հասնել, իսկ ճանապարհին Թուրքիա մտնել և նամակը փոխանցել Թուրքիայի նախագահին։ Սակայն Թուրքիայում անցկացվող ընտրությունների պատճառով Էրդողանին հանդիպել այդպես էլ չհաջողվեց։ Խաչադուրյանը հուսով է, որ երրորդ անգամ նրան կհաջողվի ավարտել առաքելությունը, սակայն նամակի բովանդակությունը նա մտադիր է մի փոքր շտկել։
Մասնավորապես, ալպինիստը մտադիր է նկարագրել իր անցած ամբողջ ճանապարհը` Էրդողանին իր միտքը հասցնելու համար։
Խաչադուրյանը մտադիր է Թուրքիա այցելել Մարսելից Բեյրութ գնալիս։ Այդ ճանապարհը նա ուզում է անցնել նավով, ձեռքով թիավարելով և առանց առագաստի։
«Հույս ունեմ, որ դա նրան կհուզի, և նա վերջապես կճանաչի 1915 թվականին կատարվածը և այն ճիշտ բառով կկոչի` ցեղասպանություն», - ասել է Խաչադուրյանը։

Французский альпинист пытается уговорить Эрдогана признать Геноцид армян
"Бог любит троицу". С этой фразой французский альпинист с армянскими корнями Ара Хачадурян готовится в третий раз попасть на аудиенцию к президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, чтобы передать ему письмо с просьбой признать Геноцид армян.
Хачадурян уверен, что содержание письма и путь, который ему придется при этом пройти, должны тронуть сердце турецкого лидера. Об этом Хачадурян рассказал в беседе с корреспондентом Sputnik Армения.
Хачадурян дважды пытался передать письмо Эрдогану, в котором он призывает его признать Геноцид армян. В первый раз – 22 мая 2016 года, когда альпинист покорил Эверест. Восхождение он посвятил всем армянам планеты. Тогда он написал первое письмо Эрдогану на вершине горы. В нем альпинист призвал назвать события 1915 года, произошедшие в Османской империи, геноцидом.
"Тогда мне не удалось передать письмо Эрдогану. Я впервые в жизни писал тогда письмо от руки", - сказал Хачадурян.
Вторая попытка также не увенчалась успехом. Хачадурян решил пробежать путь из Марселя в Ереван, а по дороге забежать в Турцию и передать письмо турецкому президенту. Однако из-за выборов в Турции, до Эрдогана дойти так и не удалось. Хачадурян надеется, что в третий раз завершить миссию ему все-таки удастся, однако содержание письма он намерен несколько подкорректировать.
В частности, альпинист собирается описать весь путь, который ему пришлось пройти, чтобы достучаться до Эрдогана.
В Турцию Хачадурян намерен заехать на пути из французского Марселя в Бейрут. Этот путь он хочет проплыть на лодке, грести вручную и без паруса.
"Надеюсь, это его тронет, и он наконец-то признает деяния 1915 года и назовет их правильным словом - Геноцид", - сказал Хачадурян.