Պուտինը ցանկանում է վերահսկել ռեփ երաժշտությունը Ռուսաստանում
Անհանգստացած լինելով երիտասարդների շրջանում ռեփի աճող տարածվածությամբ` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել մշակութային գործիչներին ստեղծեն վերահսկման միջոցներ, այլ ոչ թե արգելեն այն։ Այս մասին գրում է euronews-ը։
«Եթե հնարավոր չէ դադարեցնել, ապա մենք պետք է առաջնորդենք ու ուղղորդենք այն»,-ասել է Պուտինը՝ Սանկտ Պետերբուրգում մշակութային գործիչների հետ հանդիպմանը։
Պուտինը նշել է, որ ռեփն արգելելու փորձերը հակառակ ազդեցություն կունենան ու ավելի կբարձրացնեն դրա ժողովրդականությունը։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ ռեփը հիմնված է 3 սյուների վրա՝ սեքս, թմրանյութեր ու բողոք։ Նա առավել մտահոգ է թմրանյութերի հարցով, քանի որ «այն հանգեցնում է ազգի դեգրադացիայի»։

Putin: Rap Should Be Controlled in Russia
Alarmed by the growing popularity of rap among Russian youth, President Vladimir Putin wants cultural leaders to devise a means of controlling, rather than banning, the popular music, Euronews reports.
"If it is impossible to stop," he said at a St. Petersburg meeting with cultural advisers Saturday, "then we must lead it and direct it."
But Putin said that attempts to ban artists from performing will have an adverse effect and bolster their popularity.
Putin noted that "rap is based on three pillars: sex, drugs and protest." But he is particularly concerned with drug themes prevalent in rap, saying "this is a path to the degradation of the nation."
He said "drug propaganda" is worse than cursing.
Putin's comments follow a spate of concert cancellations by venue owners and local authorities across Russia and the brief arrest of a popular rap artist, Husky.