Ալբանիան արտաքսել է Իրանի երկու դիվանագետների
Ալբանիայի իշխանությունները հայտարարել են երկրից Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանի և ևս մեկ իրանցի դիվանագետի արտաքսելու մասին` վերջիններիս մեղադրելով «Ալբանիայի ազգային անվտանգությունը խաթարելու» փորձերի մեջ:
Ալբանական իշխանությունների այս որոշումն ողջունել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
«Վարչապետ Էդի Ռաման հենց նոր արտաքսել է Իրանի դեսպանին, ինչը պետք է ազդանշան լինի Իրանի առաջնորդների համար, որ իրենց կողմից ահաբեկչության աջակցությունն անընդունելի է», - Twitter-ում գրել է ամերիկացի պաշտոնյան:

Албания выслала двух иранских дипломатов
Албанские власти объявили о высылке из страны посла Ирана и еще одного из дипломатов, обвинив их в попытках "подорвать национальную безопасность" Албании, сообщает Интерфакс.
Это решение приветствовал советник президента США по нацбезопасности Джон Болтон.
"Премьер-министр Эди Рама только что выслал иранского посла, что является сигналом для лидеров Ирана о том, что осуществляемая ими поддержка терроризма нетерпима", - написал он в твиттере.
Чиновник добавил: "Мы поддерживаем премьер-министра Раму и весь албанский народ, которые противостоят безрассудному поведению Ирана в Европе и по всему миру".