Դոպինգ սկանդալ. ծանրորդ Մելինե Դալուզյանին հեռացրել են մրցումներից
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան (IWF) ժամանակավորապես հեռացրել է հայ մարզուհի Մելինե Դալուզյանին և ևս չորս մարզիկների մրցումներին մասնակցելուց, երբ Լոնդոնի 2012թ-ի օլիմպիական խաղերում նրանց դոպինգ-նմուշները դրական արդյունքն են տվել։ Այդ մասին ասված է IWF կայքում, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
Դալուզյանը Հայաստանի՝ սկանդալային հայտնի բազմակի չեմպիոն է, 2007թ-ի և 2008թ-ի Եվրոպայի չեմպիոն, 2010թ-ի Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր։ Ավելի վաղ մեծ աղմուկ էր բարձրացրել նրա մասնակցությամբ ԼԳԲՏ համայնքի մասին ֆիլմը։
Դալուզյանից բացի դրական արդյունք են տվել ուկրաինացի Ալեքսեյ Տորոխտիայի, ադրբեջանցի Վալենտին Խրիստովի, ուզբեկ Ռուսլան Նուրուդինովի, բելառուս Նիկոլայ Նովիկովի դպինգ-նմուշները։
Նշվում է, որ Լոնդոնի օլիմպիադայի օրերին ծանրորդներից վերցված նմուշների կրկնակի անալիզից հետո նրանց մեզում հայտնաբերվել է դեգիդրոխլորմեթիլտեստոստերոն արգելված նյութը։

Допинг-скандал: тяжелоатлетку Мелине Далузян отстранили от соревнований
Международная федерация тяжелой атлетики (IWF) временно отстранила армянку Мелине Далузян и еще четверых спортсменов от участия в соревнованиях после того, как их допинг-пробы с летних Олимпийских игр 2012 года в Лондоне дали положительный результат. Об этом сообщается на сайте IWF, передает Sputnik Armenia.
Далузян – скандально известная многократная чемпионка Армении, чемпион Европы 2007 и 2008 годов, серебряный призер Европы 2010 года. В 2006 и 2010 годах стала бронзовым призером в чемпионатах мира. Большой резонанс ранее вызвал фильм об ЛГТБ-сообществе с ее участием.
Помимо Далузян, положительный результат дали пробы украинца Алексея Торохтия, Валентина Христова из Азербайджана, Руслана Нурудинова из Узбекистана. На допинге попался также белорусский спортсмен Николай Новиков.
Отмечается, что после повторного анализа проб штангистов с лондонской Олимпиады в их образцах мочи обнаружено запрещенное вещество дегидрохлорметилтестостерон.