Պետք չէ Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը. ԱԳՆ խոսնակը` Մամեդյարովի հայտարարության մասին
Պետք չէ Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը: Այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի վերջին հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջից:
«Երկու մոտեցում կարող է լինել այս հայտարարության առնչությամբ: Կարող ենք վերահաստատել մեր շատ հստակ դիրքորոշումը բանակցային փաթեթում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և անվտանգության գերակայության վերաբերյալ՝ երկու դեպքում էլ տալով առավել լայն պարզաբանումներ: Այնուամենայնիվ, կարծում ենք զսպվածություն պետք է ցուցաբերել հանրային հայտարարություններում` այսպիսով սատարելով բանակցություններին, եթե իհարկե անկեղծ ցանկություն կա պահպանելու դրանց նկատմամբ հանձնառությունը: Սա հատկապես վերաբերում է այն դեպքերին, երբ փորձ է արվում սեփական միակողմանի տեսակետները, ըստ էության, որպես նախապայմաններ ներկայացնելուն: Պետք չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը:
Նախապայմանները, էլ չենք ասում՝ սպառնալիքները, ազդեցություն չեն ունենալու բանակցություններում մեր դիրքորոշման վրա: Լավատեսության կամ հոռետեսության դրսևորումները գործընթացի վրա ներգործություն ունենալու առումով հավասարապես անարդյունավետ մեթոդներ են: Անհրաժեշտ է իրատեսական լինել և իրապես հանձնառու բոլոր կողմերի համար ընդունելի հանգուցալուծում գտնելուն»- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:

"Не нужно вместо народа Карабаха решать его волю": МИД Армении ответил Мамедъярову
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Анна Нагдалян в комментарии программе "Вести" на Общественном телевидении Армении обратилась к последнему заявлению главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова относительно урегулирования карабахского конфликта.
Комментарий А.Нагдалян приводит пресс-служба МИД РА:
"В связи с данным заявлением возможны 2 подхода. Можем подтвердить нашу четкую позицию относительно приоритетности в переговорном пакете статуса и безопасности Карабаха, в обоих случаях предоставляя более широкие разъяснения. Тем не менее, считаем, что нужно проявлять сдержанность в публичных заявлениях, тем самым оказывая содействие переговорам, если, конечно, есть искреннее желание сохранять приверженность к ним. Это особенно касается тех случаев, когда предпринимается попытка представлять собственные односторонние точки зрения, по сути, как предусловия. Не нужно вместо народа Нагорного Карабаха решать его волю.
Предусловия, уже не говоря угрозы не будут иметь воздействия на нашу позицию на переговорах. Проявления же оптимизма либо пессимизма в плане воздействия на процесс – в равной степени эффективные методы. Необходимо быть реалистичными и действительно приверженными поиску урегулирования, приемлемого для всех сторон".