Պուտինը հանձնարարել է ստորագրել ՀԱՊԿ գործունեության վերաբերյալ արձանագրությունները
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընդունել է կառավարության՝ առաջարկությունը՝  ստորագրել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության  արձանագրություններում ու հենց պայմանագրում փոփոխությունները, հաղորդում է Panorama.am-ը։
Ինչպես գրում է interfax-ը, խոսքը գնում է 2002թ․-ի հոկտեմբերի 7-ի ՀԱՊԿ կանոնադրության 3-րդ արձանագրության ու 1992թ․-ի մայիսի 15-ի Պայմանագրի 2-րդ արձանագրության փոփոխության մասին։
Արձանագրությունների ստորագրումը նպատակահարմար է համարվել կատարել ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում։
Նշվում է, որ դեկտեմբերին կառավարությունը հավանություն էր տվել ու նախագահին ներկայացրել ՀԱՊԿ կանոնադրության Երրորդ արձանագրության մեջ փոփոխությունների նախագիծը, որը վերաբերում է կազմակերպության դիտորդ անդամներին ու գործընկերներին։ Նախագծով սահմանվում է շահագրգիռ պետություններին ՀԱՊԿ-ում դիտորդի ու գործընկերոջ կարգավիճակ տրամադրելու չափորոշիչներին ու կարգին։
Մյուս փոփոխությամբ սահմանվում է, որ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կազմում կարող են ընդգրկվել ոչ միայն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները, այլ նաև կառավարությունների ղեկավարները։ Այս փոփոխությունը կատարվել է Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանում կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելուց հետո ողջ իշխանությունը կենտրոնացած է վարչապետի ձեռքում։

Путин распорядился подписать протоколы, касающиеся деятельности ОДКБ
Президент России Владимир Путин принял предложение правительства о подписании протоколов о внесении изменений в устав Организации Договора о коллективной безопасности и в сам договор, Interfax.by.
Соответствующие распоряжения главы государства размещены на официальном интернет-портале правовой информации.
Речь идет о Третьем протоколе о внесении изменений в устав ОДКБ от 7 октября 2002 года и Втором протоколе о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года.
МИД России разрешено в ходе переговоров о подписании указанных протоколов вносить в его проект, одобренный правительством РФ, изменения, не имеющие принципиального характера.
В распоряжении сочтено целесообразным осуществить подписание протоколов на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.
Ранее в декабре правительство одобрило и представило президенту проект Третьего протокола о внесении изменений в устав ОДКБ, касающихся наблюдателей и партнеров организации.
В проекте определяются критерии и порядок предоставления заинтересованным государствам статуса наблюдателя и партнера ОДКБ.
Еще одним постановлением правительство одобрило и представило президенту для подписания Второй протокол о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности, предусматривающий, что в состав Совета коллективной безопасности могут входить не только главы государств-членов ОДКБ, но и главы их правительств.
В 2018 году Армения, входящая в ОДКБ, поменяла форму правления от президентской к парламентской, и вся полнота власти теперь сосредоточена в руках премьер-министра.