2018-ին Ադրբեջանում անակնկալների պակաս չզգացվեց
2018 թվականն Ադրբեջանի համար համեմատաբար կայուն, լուրջ ցնցումներից զուրկ տարի էր: Այո´, անակնկալներ անկասկած կային, և նրանք վերաբերում էին ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին քաղաքական իրավիճակին: Ամենամեծ անակնկալը, սակայն, նախագահական ընտրությունների տեղափոխումն էր ավելի մոտ ժամկետի:
Ինչու Ալիևը նախագահական ընտրություններն անցկացրեց 7 ամիս շուտ
Դա անակնկալ էր ոչ միայն ժողովրդի, այլև Ալիևի մերձավոր շրջապատի համար: Ալիևը երկիրը կանգնեցրեց փաստի առաջ: Ընտրությունների ամսաթվի փոփոխության պաշտոնական վարկածի համաձայն` պատճառը 2018 թվականի երկրորդ կեսին ծրագրված այլ խորոշ միջոցառումների հետ համընկնումից խուսափելն էր:  Ալիևի օգնական Ալի Հասանովը հայտարարել էր, որ խոսքը մայիսին Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության 100-ամյակի և Միջազգային մարդասիրական համաժողովի շրջանակներում ծրագրված միջոցառումների մասին է: «Այդ միջոցառումների մեծ մասը ծրագրված է տարվա վերջին և կհամընկնեն ընտրությունների հետ», - հայտարարել էր պաշտոնյան: Սակայն և´ Ադրբեջանում, և´ դրսում պարզ էր ընտրությունների ամսաթվի փոփոխությամբ Ալիևը ցանկանում էր միանգամից մի քանի «նապաստակ» սպանել. թույլ չտալ իրական ընդդիմության` ընտրություններին նախապատրաստվելը և երկրում դժգոհության աճը, հաղթել ներադրբեջանական կլանների պատերազմում (կլանների միջև պայքարը սրվել է այն բանից հետո, երբ Ալիևն իր կնոջը` Մեհրիբան Ալիևային, նշանակեց երկրի փոխնախագահ: Բավականին ազդեցիկ պաշտոնյա Ռամիզ Մեհտիևին, ում դուր չէր եկել Մեհրիբանի նշանակումը, հաջողվեց պահպանել իր դիրքերը. նրան աջակցել է Հեյդար Ալիևի հին թիմը), ինչպես նաև ապահովել լիովին վերահսկելի հաղթանակ:
Ընդդիմությունը հրաժարվել է ճանաչել ընտրությունների արդյունքները: «Մուսավաթ» կուսակցության կարծիքով, ընտրություններն ազատ և թափանցիկ չէին, դրանց արդյունքները չեն արտահայտել ժողովրդի ազատ կամարտահայտումը: Այն փոքրաքանակ դիտորդները, ովքեր հասցրել էին մասնակցել արագ կազմակերպված ընտրություններին, վատ գնահատականներ են տվել դրանց: Սակայն Ադրբեջանի առաջնորդն, անտեսելով ամեն ինչ, 4-րդ անգամ գլխավորեց Ադրբեջանը:
Դժգոհություն
Նավթի գների անկումն ազդել է երկիր տնտեսական դրության վրա: Չնայած Ադրբեջանի հարստությունների մասին կարգախոսներին` բնակչության եկամուտների միջին վիճակագրական ցուցիչներն այնպիսին են, ինչպիսին Հայաստանում է (չնայած մեր երկրի շրջափակման). Դժգոհությունները մի քանի անգամ տարվա ընթացքում արտահայտվել են անկարգություններով: 2018 թվականին անկարգություններ են տեղի ունեցել Ադրբեջանի երկրորդ քաղաքում` Գյանջայում: Թեև ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հնարավորինս կրճատել են իրադարձությունների իրական մասշտաբը, սակայն փաստերը այլ բանի մասին են խոսում` քաղաքապետի վրա մահափորձ է կատարել, անկարգությունների ժամանակ սպանվել են ոստիկանության սպաներ, ձերբակալվել է մոտ 40 մարդ: Ադրբեջանում հայտարարել են, որ տեղի ունեցածը իսլամիստների ձեռքի գործն է: Սակայն եղել են անհեթեթ վարկածներ ևս` Գյանջայի իրադարձություններում մեղադրել են հայերին (!): Ընդհանրապես, ամբողջ տարվա ընթացքում դժգոհություններն այս կամ այն չափով իրենց զգալ են տվել բողոքի ակցիաներով, ինչպես նաև միջազգային և եվրոպական կառույցների տարբեր հայտարարություններով, որոնք բավականին խոսուն էին Ադրբեջանում տիրող բռնապետության մասին:
Ադրբեջան-Եվրոպա. պահանջվում է ժողովրդավարություն
Ադրբեջանի և Եվրոպայի հարաբերությունները բազմաշերտ են` դրանք շահավետ տնտեսական և դժվար քաղաքական հարաբերություններ են: Եվրոպային ձեռնտու է գազ ստանալ Ադրբեջանից, ուստի ստիպված է աչք փակել այդ երկրում տիրող բռնատիրության, հակաժողովրդավարության և կառուպցիայի վրա: 2018 թվականի մայիսին կայացել է Հարավային գազային միջանցքի բացումը, որով ադրբեջանական Շահ-Դենիզ հանքավայրից գազը կմատակարարվի Եվրոպա: Սակայն, չնայած դրան` 2018 թվականին եվրոպացիներն Ադրբեջանի հանդեպ պահանջկոտություն են ցուցաբերել. Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև գործընկերության համապարփակ համաձայնագիրը  պատրաստ կլինի ստորագրելու միայն 2019 թվականին` 2017-ի փոխարեն: Ի թիվս այլ պահանջների կապված մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ` եվրախորհրդարանականները պնդում էին, որ մինչև համաձայնագրի կնքումը ազատ արձակվեն բոլոր քաղբանտարկյալները: Արդյունքում ՄԻԵԴ-ին հաջողվեց հասնել Ադրբեջանի գլխավոր քաղբանտարկյալի` Իլգար Մամեդովի ազատ արձակմանը:
2018 թվականը հատկանշական էր նաև նրանով, որ հրապարակվեցին փաստեր ապացուցող եվրոպացի քաղաքական գործիչների կողմից կաշառքի դիմաց Ադրբեջանի շահերի լոբբինգով զբաղվելու մասին: ԵԽԽՎ-ն այս սկանդալի կապակցությամբ պատժամիջոցներ սահմանեց Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի նկատմամբ:
Ադրբեջանը ձգտո՞ւմ է դեպի ՀԱՊԿ
Ամբողջ 2018 թվականին Ադրբեջանն իր հարաբերությունները կառուցել է նաև տարածաշրջանային կարևոր խաղացողների հետ: Օգոստոսին վերջապես սահմանվեց Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակը` համապատասխան կոնվենցիա ստորագրվեց Ադրբեջանի, Իրանի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի և Թուրքմենստանի միջև: Այս համաձայնագիրը կարելի է անվանել պատմական, քանի որ Կասպից ծովի կարգավիճակի մասին բանակցությունները շարունակվում են 1996 թվականից:
Թուրքիայի հետ հարաբերություններն ամբողջ տարին ինչպես միշտ եղել են եղբայրական: Ավելին, թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լարվածության շրջանում Բաքվում սկսեցին ամերիկյան դոլարներ վառել և iphone-ներ ջարդել, սակայն բանը չհասավ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունների վատացմանը:
Փոխարենը, Հայաստանում իշխանափոխության ֆոնին ակտիվացան Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները: Պուտինն ու Ալիևը հայտարարել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման 5 առաջնահերթությունների մասին: ԵԱՏՄ «հայր» Ալեքսանդր Դուգինը հայտարարել է, որ «Ռուսաստանը Հայաստանի դաշնակիցն է, սակայն իրականում Ռուսաստանը որպես ռազմավարական գործընկեր տեսնում է Ադրբեջանին»: Այս համատեքստում հետաքրքրական է ռուս հայտնի փորձագետների, ինչպես նաև Պետդումայի պատգամավորի մասնակցությունը «Ադրբեջանը Ռուսաստանի գլխավոր դաշնակիցն է Հարավային Կովկասում» թեմայով ֆորումին: Հենց այդ ընթացքում ԶԼՄ-ները սկսեցին շրջանառել ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հնարավորությունը: Նույնիսկ, իրազեկ աղբյուրներին հղումով, հաղորդվում է, որ Ալիևը պատրաստ է եղել մասնակցել Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ գագաթաժողովին, սակայն դրան դեմ է արտահայտվել Հայաստանը: Այս պահին առնվազն Բելառուսն ու Ղազախստանն աջակցում են Ադրբեջանի` ՀԱՊԿ անդամակցությանը:
ՀակաՀայաստան
Ամբողջ տարվա ընթացքում, ինչպես որ նախորդ տարի, շարունակել են Ադրբեջանում գերիշխել հակահայկական տրամադրությունները և ազդել այդ երկրի քաղաքականության վրա: Բնականաբար Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունն ազդել է ադրբեջանական իշխանությունների` Ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով հռետորաբանության վրա: Միևնույն ժամանակ այն շոկային է դարձել ադրբեջանական հասարակության համար, որին պետք էր անհապաղ «զսպել»: Բանը հասավ նույնիսկ նրան, որ ադրբեջանցի ֆուտբոլիստը ստիպված էր ներողություն խնդրել Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարի տակ դրված լայքի համար: Հայ-վրացական ծագում ունեցող բելառուսցի բլոգերը, ով իր նյութերը հրապարակում է Влад Мага կեղծանվամբ, ենթարկվել է հետապնդումների Ադրբեջան այցելության համար:  Ցանկը կարելի է դեռ երկար շարունակել, սակայն անվիճելի է մնում մեկ փաստ` ամբողջ 2018 թվականի ընթացքում հայաֆոբիան մնացել է ադրբեջանական քաղաքականության կարևոր մասը, որը դժվար թե 2019 թվականին փոխվի:
Հարկավոր է խաղաղություն
Ի հեճուկս Ադրբեջանի միլիտարիզացմանը, աճող ռազմական ծախսերին, Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հռետորաբանությանը` ադրբեջանցի ժողովրդին և այդ պետությանը խաղաղություն է հարկավոր: Խաղաղություն, որը տարածվում է ամբողջ տարածաշրջանում, խաղաղություն, որ կբերի բարիք, այլ ոչ թե չարիք:

Азербайджан-2018: вопреки милитаризации, стране нужен мир
2018-ый год для Азербайджана не был годом больших потрясений. Да, сюрпризы были, безусловно, и касались они как внутриполитической, так и внешнеполитической ситуации. Но самым большим сюрпризом стали перенесенные президентские выборы, которые прошли 11 апреля 2018 года вместо объявленной заранее даты 17 октября 2018 года. 5 февраля 2018 года голосование неожиданно было перенесено указом Ильхама Алиева.
Почему Алиев перенес провел президентские выборы на 7 месяцев раньше срока
Это был сюрприз не только для народа, но и для ближайшего окружения. Алиев поставил страну перед фактом. Официальная версия переноса даты выборов была связана, якобы, с с целью избежать совпадения выборов с другими крупными мероприятиями, запланированными Азербайджаном на вторую половину 2018 года. Помощник Алиева Али Гасанов заявил, что речь - о намеченных на май мероприятиях в рамках 100-летия создания Азербайджанской Демократической Республики и Международного гуманитарного форума. "Большинство этих мероприятий запланировано на конец года и совпадало бы с выборами", - объяснил чиновник. Однако и в Азербайджане, и за его пределами было ясно, что переносом даты выборов Алиев хотел "убить нескольких зайцев" сразу: не допустить подготовки реальной оппозиции к выборам и разрастанию недовольства в стране, оказаться победителем в войне внутриазербайджанских кланов (борьба между кланами обострилась после того, как Алиев сделал свою супругу Мехрибан Алиеву вице-президентом страны. Могущественному аппаратчику Рамизу Мехтиеву, которому не понравилось возвышение Мехрибан, удалось удержаться на плаву: его поддерживала старая команда Гейдара Алиева), а также обеспечить себе полностью контролируемую победу.
Оппозиция отказалась признавать результаты выборов. По мнению партии "Мусават", выборы не были свободными и справедливыми, а их результаты не отразили свободное волеизъявление народа. Те малочисленные наблюдатели, которые успели приехать на наскоро организованные выборы, дали им плохие оценки. Однако азербайджанский лидер, невзирая ни на что, в четвертый раз возглавил Азербайджан.
Недовольства
Снижение цен на нефть отразилось на экономике страны. Вопреки лозунгам о богатствах Азербайджана, среднестатистические показатели доходов населения такие же, как в Армении (несмотря на блокаду нашей страны). Недовольство несколько раз в году отражалось в качестве беспорядков. В июле 2018 года беспорядки вспыхнули во втором городе Азербайджана – Гяндже. Хотя азербайджанские СМИ максимально скрывали реальный масштаб событий, но факты говорят сами за себя: на главу города было совершено покушение, в ходе беспорядков были убиты офицеры полиции, около 40 человек были арестованы. В Азербайджане заявили, что произошедшее – дело рук исламистов. Но были и другие абсурдные версии – в событиях в Гяндже обвиняли армян (!). Впрочем, в течение всего года недовольства в той или иной степени давали о себе знать акциями протеста, а также разными заявлениями международных и европейских структур, громко говорящих о царящей в Азербайджане диктатуре.
Азербайджан-Европа: требуется демократия
У Азербайджана и Европы отношения многослойные: это выгодные экономические и трудные политические связи. Европе выгодно получать газ из Азербайджана, потому она вынуждена закрывать глаза на деспотию, антидемократию и коррупцию в этой стране. В мае 2018 года состоялось открытие Южного газового коридора (ЮГК), по которому газ с азербайджанского месторождения Шах-Дениз пойдет в Европу. Но, несмотря на это, в 2018 году европейцы проявили требовательность к Азербайджану: новое всеобъемлющее соглашение о партнерстве между Евросоюзом и Баку будет готово к подписанию только в 2019 году - вместо 2017. Eureporter пишет, что Европарламент не торопится с подписанием всеобъемлющего соглашения с Азербайджаном. Европейский парламент с сокрушительным перевесом – 56 голосов "за" при всего двух "против" (семь воздержавшихся) - принял рекомендации Совету ЕС и Службе внешних действий к переговорам по Всеобъемлющему соглашению между ЕС и Азербайджаном. Рекомендации эти, в частности, гласят, что вывод отношений между ЕС и Азербайджаном на новый уровень должен обуславливаться "соблюдением уважения к демократии, верховенства закона, прав и основных свобод человека". Европейские законодатели призвали Совет ЕС напомнить Азербайджану, что "никакое соглашение не может быть ратифицировано со страной, не соблюдающей фундаментальные ценности ЕС", а также стимулировать Баку на борьбу с коррупцией и расследование экономических преступлений, на расследование фактов отмывания денег. Они также призвали Баку до завершения переговоров по соглашению с ЕС освободить всех политзаключенных в Азербайджане. И ЕСПЧ добился - в Азербайджане освободили главного политзаключенного -  Ильгара Мамедова. Кроме того, были обнародованы факты - европейские политики и чиновники за взятки лоббировали интересы Азербайджана. 26 апреля большинство депутатов ПАСЕ проголосовали за резолюцию по докладу следственной группы. Представители Азербайджана выступили против резолюции, заявив, что доклад необъективен и составлен с целью шантажа. В мае 2018 года ПАСЕ ввела санкции против главы делегации Азербайджана Самеда Сеидова.
Азербайджан стремится в ОДКБ?
Весь 2018 год Азербайджан строил свои отношения и с другими важными региональными игроками. В августе наконец был определен правового статуса Каспийского моря. Была подписана Конвенция о правовом статусе Каспийского моря -между Азербайджаном, Ираном, Казахстаном, Россией, Туркменистаном. Соглашение можно назвать историческим, поскольку переговоры о статусе Каспия длились с 1996 года.
С Турцией отношения весь год, как обычно, были "братскими". Более того, в период охлаждения американо-турецких связей в Баку стали сжигать доллары и разбивать айфоны, однако до ухудшения отношений США-Азербайджан дело не дошло.
Зато на фоне смены власти в Армении стали набирать оборот отношения Азербайджана с Россией. Путин и Алиев объявили пять приоритетов сотрудничества между двумя странами, и подписали План действий по развитию ключевых направлений российско-азербайджанского сотрудничества на период до 2024 года. "Отец ЕАЭС" Александр Дугин заявил, что "Россия является союзником Армении, но на самом деле главным стратегическим союзником Россия видит именно Азербайджан", причем группа известных россиян, которая включала в себя и депутата Госдумы, участвовала в Азербайджане конференции под громким названием "Азербайджан - главный союзник России на Южном Кавказе". В этот же период СМИ стали вбрасывать новости о возможном вступлении Азербайджана в ОДКБ. "Коммерсант" сообщил, что в ОДКБ даже обсуждалась идея пригласить Ильхама Алиева на саммит в Астане в качестве гостя. Алиев, отмечают источники, был готов посетить Астану, но против этой идеи выступила армянская сторона. И сегодня уже становится очевидным расклад, согласно которому стремление Азербайджана вступить в ОДКБ поддерживают как минимум лидеры Казахстана и Беларуси.
АнтиАрмения
Весь год антиармянские настроения, как и в прошлые годы, продолжали царить в Азербайджане и влиять на политику этой страны. Естественно, смена власти в Армении отразилась на риторике карабахского конфликта, а также стала шоком для азербайджанской общественности, которую срочно надо было "сдержать". Дошло до того, что азербайджанскому футболисту пришлось извиниться за "лайк", поставленный им под фотографией Никола Пашиняна. Белорусский блогер армяно-грузинского происхождения, публикующий материалы под именем Влад Мага и посетивший Азербайджан, подвергся преследованиям. Список можно долго продолжать, но неоспоримым остается факт: армянофобия в течение всего 2018 года оставалась одним из важных кирпичиков азербайджанской политики, которая вряд ли изменится в 2019 году.
Нужен мир
Вопреки милитаризации Азербайджана, растущим военным расходам, воинственной риторике Ильхама Алиева, азербайджанскому народу и этой стране нужен мир. Мир, который распространится по всему региону. Мир, который принесет самому Азербайджану процветание и стабильность. Мир, который принесет добро, иа не зло.