Արցախի մարզիկների և մարզիչների պարգևատրման հանդիսավոր միջոցառում` Բակո Սահակյանի նստավայրում
Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել 2018 թվականին միջազգային և հայրենական հարթակներում փայլուն արդյունքներ արձանագրած Արցախի մարզիկների և մարզիչների պարգևատրման հանդիսավոր միջոցառումը, որի ընթացքում նրանք արժանացել են դրամական խրախուսման:
2018 թվականին սպորտի բնագավառում արձանագրված ցուցանիշները Նախագահը բնութագրել է գոհացուցիչ՝ նշելով, որ Արցախի Հանրապետության 1829 մարզիկ մասնակցել է տարբեր մարզաձևերից Հայաստանի, Եվրոպայի, աշխարհի առաջնություններին և միջազգային մրցաշարերին՝ գրավելով 442 մրցանակային տեղեր, այդ թվում՝ 152՝ 1-ին, 144՝ 2-րդ, 146՝ 3-րդ:
«Մենք բոլորս ուրախանում ու հպարտանում ենք ձեր նվաճումներով: Դուք մեծապես նպաստում եք ոչ միայն մեր հանրապետությունում սպորտի զարգացման ու տարածման, այլ նաև Արցախը աշխարհին ճանաչելի դարձնելու և միջազգային ասպարեզում մեր երկիրն արժանիորեն ներկայացնելու գործին: Դա յուրօրինակ ծառայություն է հայրենիքին ու հարազատ ժողովրդին և արժանի է բարձր գնահատանքի», - իր ելույթում ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Այս հաղթանակներին հասնելու գործում Բակո Սահակյանն անգնահատելի է համարել մեր մարզիչների դերը, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայում բարձրակարգ մարզիկների պատրաստման ու դաստիարակման, իրենց փորձն ու գիտելիքները երիտասարդ սերնդին փոխանցելու, նրանց ըստ ամենայնի սատարելու և աջակցելու համար:
Նախագահն ընդգծել է, որ պետությունը կշարունակի հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահել մեր երկրում սպորտի և ֆիզիկական կուլտուրայի զարգացման հարցերը, հետևողական աշխատանքներ տանել այս ասպարեզում բարեփոխումները շարունակելու, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու, մեր մարզիկների ու մարզիչների աշխատանքային և սոցիալական պայմանները բարելավելու ուղղությամբ:
Նախագահ Սահակյանն ի սրտե շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին գալիք Ամանորի ու Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք, մեր հայրենիքին ու ժողովրդին՝ խաղաղություն ու բարեկեցություն:

В резиденции президента Арцаха состоялась торжественная церемония награждения арцахских спортсменов
28 декабря в резиденции президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония награждения арцахских спортсменов и их тренеров. За отличныерезультаты, достигнутые на международной и отечественной аренах в 2018 году, они были удостоены денежного поощрения.
Президент выразил удовлетворение достижениями в сфере спорта в 2018 году, отметив, что 1829 спортсменов Республики Арцах приняли участие в первенствах Армении, Европы, мира и международных соревнованиях по разным видам спорта, заняв 442 призовых места, в том числе 152 - первых, 144 - вторых, 146 - третьих мест.
"Все мы радуемся и гордимся вашими достижениями. Вы в значительной мере содействуете не только развитию и распространению спорта в нашей республике, но достойному представлению Арцаха на международной арене и повышению его узнаваемости в мире. Это своеобразная миссия перед родиной и родным народом, что достойно высокой оценки", - подчеркнул в своем выступлении глава государства.
Бако Саакян подчеркнул неоценимую роль тренеров в достижении побед, отметив, что они не жалеют сил и энергии в деле подготовки и воспитания высококлассных спортсменов, передачи молодому поколению своего опыта и знаний, оказания им всяческой поддержки и содействия.
Президент подчеркнул, что государство продолжит уделять пристальное внимание вопросам развития спорта и физической культуры в стране, проводить последовательную работу в направлении дальнейшего реформирования этой сферы, создания необходимых предпосылок для развития физической культуры и спорта, улучшения рабочих и социальных условий спортсменов и тренеров.
Президент Саакян поздравил участников мероприятия с наступающим Новым годом и Рождеством Христовым, пожелав им крепкого здоровья, счастья и всех благ, а родине и народу - мира и благоденствия.