Խորհրդարանական երեք ուժեր կոչ են անում Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառել ազատությունից զրկելու հետ չկապված խափանման միջոց
Արցախի Խորհրդարանում ներկայացված «Ազատ Հայրենիք», «Արցախի ժողովրդավարական» և ընդդիմադիր «Շարժում-88» կուսակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով կոչ են անում Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառել ազատությունից զրկելու հետ չկապված խափանման միջոց՝ հաշվի առնելով նրա զգալի ավանդը հայկական երկու հանրապետությունների կայացման գործում: Այս մասին հայտնում է Artsakhpress.am-ը։
«Արդեն տևական ժամանակ է Հայաստանի Հանրապետությունում ընթանում է ԱՀ առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով խափանման միջոց ընտրելու հարցով դատական պրոցեսը: Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է կալանավորումը վերացնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումն ու գործն ուղարկել նոր քննության:
Զերծ մնալով դատարանի անկախության ու անաչառության վրա ազդելու ցանկացած դրսևորումից, ինչպես նաև առաջնորդվելով անկողմնակալ արդարադատության իրականացման սկզբունքով՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված «Ազատ Հայրենիք», «Արցախի ժողովրդավարական» և «Շարժում-88» կուսակցությունները կոչ են անում Նախագահ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառել ազատությունից զրկելու հետ չկապված խափանման միջոց՝ հաշվի առնելով նրա զգալի ավանդը հայկական երկու հանրապետությունների կայացման գործում»:

Три фракции парламента Арцаха призывают применить в отношении Кочаряна альтернативную меру пресечения
Представленные в Национальном Собрании Республики Арцах  три фракции – "Свободная Родина", Демократической партии Арцаха и оппозиционная "Движение-88" – выступили с заявлением, призвав в отношении экс-президента НКР и второго президента Армении Роберта Кочаряна применить альтернативную меру пресечения – с учетом его существенного вклада в дело становления двух армянских республик. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на Artsakhpress.am.
"Уже длительное время, как в Республике Армения проходит судебный процесс по вопросу избрания меры пресечения по уголовному делу, возбужденному в отношении первого президента Республики Арцах и второго президента РА Роберта Кочаряна. 15 ноября Кассационный суд РА отменил решение Апелляционного суда РА о снятии ареста и направил дело на новое рассмотрение.
Воздерживаясь от любого проявления повлиять на независимость и беспристрастность суда, а также руководствуясь принципом осуществления беспристрастного правосудия, представленные в НС Республики Арцах партии "Свободная Родина", "Демократическая партия Арцаха", "Двиение-88" призывают в отношении президента Кочаряна применить не связанную с заключением под стражу меру пресечения – с учетом его существенного вклада в дело становления двух армянских республик", – говорится в заявлении.