Թուրքիայում առաջին անգամ հայկական հեռուստաալիք կհեռարձակվի
Հանրապետական Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին անգամ եթեր կհեռարձակվի հայկական հեռուստաալիք, որը կլինի «Լույս» թերթի համանուն TV-ն:
«Լույս TV»-ն առաջին ուղիղ եթերը հեռարձակել է հունվարի 6-ին Պոլսի Սբ. Վարդանանց և Գում Գափու թաղամասի Սբ. Մարիամ եկեղեցիներից, երբ Հայ առաքելական Սբ. Եկեղեցին տոնում էր Քրիստոսի ծնունդը:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը` «Լույս TV»-ի և «Լույս» լրատվական խորհրդի անդամ Հարություն Քուրալն ասել է.«Ծննդյան տոնի հետ միասին ծնվեց նաև «Լույս TV»-ն»:
Նշվում է, որ հեռուստաալիքը պաշտոնապես սկսելու է հեռարձակվել մեկ ամսվա ընթացքում:
Քուրալն ընդգծել է, որ  այսուհետ հայերեն և թուրքերեն բարձր որակի (HD) հեռարձակումներ են ապահովելու:
«Սա հորս` 35 տարվա լրագրող Արամ Քուրալի նախագիծն էր: Նրա կարծիքով`  հայկական հեռուստաալիքն անհրաժեշտ է հայ համայնքի համար և մենք այս երազանքը իրագործեցինք»,-նշել է Հարություն Քուրալը:
«Ընդհանուր լուրերից բացի կլինեն նաև հայ համայնքին հետաքրքրող լուրեր, ինչպես նաև արվեստին, մշակույթին, սպորտին, առողջապահությանը, տնտեսությանն ու քաղաքականությանը վերաբերող հաղորդումներ: Նախատեսվում են ուղիղ միացմամբ բանավեճային ծրագրեր, այդ թվում հայ համայնքի համար կարևոր և տոնական օրերին հատուկ եթերներ»,- տեղեկացրել է Քուրալը:

Впервые в Турции будет транслироваться армянский телеканал
Впервые в истории Турецкой Республики в стране будет транслироваться армянский телеканал Luys ("Свет"). Такое же название имеет газета Luys.
Luys TV впервые вышел в первый прямой эфир 6 января из стамбульской церкви Св. Мариам - в день, когда Армянская Апостольская Церковь празднует Рождество Христово. Как передает Ermenihaber, член информационного совета Luys Арутюн Курал подчеркнул: "Luys TV родился вместе с Рождеством".
Отмечается, что телеканал будет официально запущен в течение месяца. Он обеспечит трансляции армянских и турецких передач высокого качества (HD).
"Это был проект моего отца, журналиста с 35-летним стажем, Арама Курали. По его мнению, армянский телеканал необходим армянской общине, и мы осуществили эту мечту", - сказал Арутюн Курали.
"Помимо общих новостей, будут новости об армянской общине, а также программы, связанные с искусством, культурой, спортом, здравоохранением, экономикой и политикой. Запланированы дебаты в прямом эфире, в том числе будут обеспечены прямые эфиры с особых мероприятий для армянской общины и особых праздников", - сказал Курали.