ԶԼՄ-ները հայտնել են Ռուսաստանի հետ պայմանագիր կնքելու Ճապոնիայի պայմանները
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն դիտարկում է Ռուսաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորությունը՝ Շիկոտան և Հաբոմայի կղզիները Ճապոնիային հանձնելու պայմանով, հաղորդում է Kyodo-ն` կառավարության աղբյուրներին հղումով:
Գործակալության տվյալներով՝ Աբեի վարչակազմում վստահ են, որ Իտուրուպ և Կունաշիր կղզիները Ճապոնիային հանձնելը քիչ հավանական է, և Մոսկվայի հետ բանակցությունները փակուղի կտանի:
Աբեի ծրագրի համաձայն՝ Շիկոտանը և Հաբոմային պետք է Ճապոնիային հանձնվեն դե-ֆակտո:
Հունվարի 14-ին Ռուսաստանի և Ճապոնիայի ԱԳ նախարարները տվեցին երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո այդպես էլ չկնքված խաղաղության պայմանագիրը ռուս-ճապոնական հարաբերությունների գլխավոր խնդիրներից է:

СМИ назвали условия Японии по мирному договору с Россией
Японский премьер-министр Синдзо Абэ рассматривает возможность заключения мирного договора с Россией при условии передачи Японии островов Шикотан и Хабомаи. Об этом в воскресенье, 20 января, сообщило Kyodo со ссылкой на правительственные источники.
По информации агентства, в администрации Абэ убеждены, что передача Японии Итурупа и Кунашира маловероятна и приведет переговоры с Москвой в тупик, передает Корреспондент.
При этом Шикотан и Хабомаи, согласно плану Абэ, должны быть переданы Японии де-факто.
Ранее сообщалось, что 14 января министры иностранных дел России и Японии дали старт  переговорам по мирному договору между двумя странами.
Напомним, заключение мирного договора является одной из главных проблем в российско-японских отношениях. Документ так и не был подписан по окончании Второй мировой войны.