Չինաստանում հաստատել են գենամոդիֆիկացված երեխաների ծնվելու փաստը
Չինաստանում պաշտոնապես հաստատել են փոփոխված ԴՆԹ-ով երեխաների ծնվելու մասին լուրերը, փորձերն իրականացրել է գիտնական Խե Ցզյանկույը:
Ինչպես հաղորդում է South China Morning Post-ը, իրավապահ մարմինները շարունակում են ուսումնասիրել գիտնականի աշխատանքները, նման փորձերն արգելված են երկրի օրենսդրությամբ:
Նշվում է, որ Ցզյանկույի փորձի արդյունքում ծնվել են գենամոդիֆիկացված զույգ աղջիկներ՝ Լուլուն և Նանան, ևս մեկ կին հղի է. նա ևս խմբագրված ԴՆԹ-ով պտուղ է կրում:
Հիշեցնենք, Ցզյանկույը 2018 թվականի նոյեմբերին հայտարարել էր գենամոդիֆիկացված երեխաների ծննդյան մասին, որոնց ԴՆԹ-ն ձևափոխել է ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ դիմացկուն դարձնելու համար:

В Китае подтвердили рождение генетически модифицированных детей
В Китае официально подтвердили информацию о рождении детей с измененным ДНК, эксперименты проводил ученый Хэ Цзянькуй, сообщает Корреспондент со ссылкой на South China Morning Post.
Правоохранительные органы продолжают изучать его работы. Установлено, что ученый действительно создал генетически модифицированных детей, нарушив китайское законодательство.
В результате экспериментов одна мать родила близнецов, которых назвали Лулу и Нана, а еще одна женщина до сих пор беременна и носит плод с отредактированным ДНК.
Напомним, в ноябре 2018 года китайский ученый Хэ Цзянькуй объявил о рождении детей, которым он изменил ДНК. Генетик редактировал эмбрионы для семи пар, но только один случай завершился беременностью и родами. По словам Цзянькуя, он "программировал" эмбрионы как устойчивые к ВИЧ.