Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, կարևորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը` խարսխված դարավոր բարեկամության և փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել դեսպանի ջանքերն ու հետևողական աշխատանքը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն առավել ընդգրկուն դարձնելու հարցում` վստահեցնելով, որ Ազգային ժողովը ևս պատրաստակամ է աջակցելու դրանց ընդլայնմանն ուղղված ցանկացած փոխշահավետ նախաձեռնությանը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցությանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարևորել է բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ կապերի առավել ակտիվացմանը:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, հաջողություն է մաղթել: Դեսպանը, արժևորելով միջազգային հարթակներում Իրանի և Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությունը, վստահեցրել է, որ Իրանը մշտապես եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին կարևորել է բարձր մակարդակի փոխայցերը` նշելով, որ դրանք առավել սերտացնում են երկու երկրների ու ժողովուրդների հարաբերությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարևորել մասնավորապես առևտրատնտեսական կապերի խթանումը և ընդգծել, որ հայ-իրանական փոխգործակցության զարգացման և ընդլայնման դեռևս չիրացված մեծ ներուժ կա: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական կապերի խորացմանը կարող է նպաստել նաև Մեղրիի և Արազի ազատ տնտեսական գոտիների ընձեռած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը:

Арарат Мирзоян принял посла Ирана в Армении
24 января Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейеда Казема Саджади.
Глава парламента, приветствуя гостя, отметил должный уровень армяно-иранских отношений, основанных на крепкой вековой дружбе и   взаимном доверии.
А.Мирзоян высоко оценил усилия и последовательную работу посла для более ёмкой повестки двусторонних отношений, заверив, что НС также готово для их расширения содействовать любой взаимовыгодной инициативе.
Коснувшись межпарламентского сотрудничества, руководитель законодательного органа подчеркнул важность взаимодействия групп дружбы, что будет способствовать максимальной активизации двусторонних связей.
Сейед Казем Саджади, поздравив А.Мирзояна с вступлением в должность, пожелал успехов. Посол, оценив эффективное взаимодействие ИРИ и РА на международных площадках, заверил, что Иран всегда был и продолжает оставаться рядом с Арменией.
Посол особо выделил высокий уровень взаимных визитов, отметив, что они всемерно содействуют сближению отношений двух стран и народов.
Собеседники обсудили повестку двустороннего многообразного сотрудничества, в частности подчеркнули важность стимулирования торгово-экономических связей, заметив, что налицо все еще неиспользованный потенциал развития и расширения армяно-иранского взаимодействия. Стороны выразили уверенность, что углублению экономических связей может содействовать также продуктивное использование возможностей свободных экономических зон Мегри и Араза.