Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանին դրոններ վաճառած իսրայելական ընկերության լիցենզիան կասեցվել է
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը կասեցրել է Aeronautics Defense Systems ընկերության երեք ղեկավարների արտահանման լիցենզիան: Ինչպես հայտնում է «The Times of Israel»-ը` կասեցվել է գլխավոր տնօրեն Ամոս Մաթանի, նրա տեղակալ Մեիր Ռիզմովիչի, ինչպես նաև երրորդ աշխատակցի լիցենզիան, ում անունը չի նշվում:
Ընկերության վերոնշյալ աշխատակիցները կասկածվում են խարդախության և զինամթերքի արտահանման վերահսկողության կանոնները խախտելու մեջ:
Նշենք, որ Aeronautics Defense Systems (ADS) ընկերությունը կասկածվում է Ադրբեջանում ցուցադրության ժամանակ հայկական զորքերի դեմ դրոնները գործածելու մեջ:
Այդ գործով հետաքննությունը սկսվել է 2017 թվականի սեպտեմբերին: 2017 թ. օգոստոսին զեկույց հրապարակվեց, որ ընկերությունը կասկածվում է Ղարաբաղում Orbiter 1K անօդաչու-կամիկաձե սարքը հայերի վրա հարձակման նպատակով գործածելու մեջ:
Բացի այդ պարբերականի փոխանցմամբ` 2016 թվականին Ադրբեջանը կիրառել էր նաև իսրայելական արտադրության Harop-անօդաչու-կամիկաձե սարքը ավտոբուսի վրա հարձակվելու ժամանակ, որի հետևանքով 7 հայ էր սպանվել:
Հիշեցնենք, որ ըստ իսրայելական «Մաարիվ» պարբերականի, Ադրբեջանի ներկայացուցիչները, դիտարկելով նոր իսրայելական անօդաչու սարքերի գնման հնարավորությունը, խնդրել էին Aeronautics Defense Systems-ի աշխատակիցներին ցուցադրել Orbiter 1K դրոն-կամիկաձեի հնարավորությունները: Այդ նպատակով անօդաչու սարքի օպերատորներին առաջարկել էին հարվածել հայկական զինված ուժերի դիրքերի ուղղությամբ, սակայն անհրաժեշտ փորձի պակասի պատճառով, նրանց չի հաջողվել նշանակետին հարվածել:

Приостановлена лицензия руководителей израильской компании, продававшей беспилотники Азербайджану
Министерство обороны Израиля приостановило экспортную лицензию трех руководителей компании Aeronautics Defense Systems (ADS), которая подозревается в использовании дрона против армянских войск во время демонстрации в Азербайджане, передает News.am.
Компания уже проинформировала биржу Тель-Авива о решении, так как руководители компании не смогут представлять продукты за рубежом, пока идут слушания, сообщает "The Times of Israel".
В частности, приостановлена лицензия гендиректора компании Амоса Матана, его заместителя Меира Ризмовича, а также третьего сотрудника, чье имя не называется. Решение будет в силе, пока не будет объявлен вердикт.
Вышеназванные сотрудники компании подозреваются в мошенничестве и нарушении закона о контроле по экспорту вооружений.
Расследование по делу началось в сентябре 2017 года, и на публикацию подробностей дела наложен судебный запрет. В августе прошлого года компания была лишена лицензии на экспорт беспилотника Orbiter 1K "важному клиенту".
Также израильское издание подчеркивает, что в 2016 году Азербайджан использовал Harop  - беспилотник-камикадзе израильского производства во время нападения на автобус, в результате которого были убиты 7 армян.
Напомним, что, согласно израильскому изданию "Маарив", представители Азербайджана, рассматривающие возможность закупки новых израильских беспилотников, попросили сотрудников Aeronautics Defense Systems продемонстрировать возможности дрона-камикадзе Orbiter 1K. Для этого операторам беспилотника предложили нанести удар по позициям армянских вооруженных сил вблизи границы между двумя странами.