Մակրոնն ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է հռչակել
Էմանուել Մակրոնի որոշմամբ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Այս մասին նա հայտարարել է Փարիզում հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ:
«Ֆրանսիան գիտե, թե ինչպես առերեսվել պատմությանը: Այն առաջիններից էր, որ 1915թ. հայ ժողովրդի զանգվածային սպանություններն անվանեց ցեղասպություն և 2001թ. ճանաչեց օրենքի ուժով»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
«Ֆրանսիահայերի պատմությունը Ֆրանսիայի պատմությունն է, ուստի մենք պարտավոր ենք պահել այդ հիշատակը: Մենք մեր ողջ ուժով պայքարելու ենք ժխտման ցանկացած ձևի դեմ, որը վիրավորում է մահացածների հիշատակը և ողջ մնացածների արժանապատվությունը», - ասել է Մակրոնը:

"История французских армян является историей Франции": Макрон объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян во Франции
По решению Эммануэля Макрона 24 апреля объявлено во Франции Днем памяти жертв геноцида армян, сообщает "Московский Комсомолец" со ссылкой на Reuters.
С таким заявлением французский лидер выступил на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций в Париже. По словам Макрона, Франция с 1915 года называет геноцид тем, чем он является: преступлением против человечности и цивилизации.
"История французских армян является историей Франции, поэтому мы обязаны сохранить эту память. Мы будем всеми силами бороться с любыми формами отрицания, которые оскорбляют память усопших и достоинство живых", — подчеркнул президент Франции.