Մակրոնն ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է հռչակել
Էմանուել Մակրոնի որոշմամբ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Այս մասին նա հայտարարել է Փարիզում հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ:
«Ֆրանսիան գիտե, թե ինչպես առերեսվել պատմությանը: Այն առաջիններից էր, որ 1915թ. հայ ժողովրդի զանգվածային սպանություններն անվանեց ցեղասպություն և 2001թ. ճանաչեց օրենքի ուժով»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
«Ֆրանսիահայերի պատմությունը Ֆրանսիայի պատմությունն է, ուստի մենք պարտավոր ենք պահել այդ հիշատակը: Մենք մեր ողջ ուժով պայքարելու ենք ժխտման ցանկացած ձևի դեմ, որը վիրավորում է մահացածների հիշատակը և ողջ մնացածների արժանապատվությունը», - ասել է Մակրոնը:

Macron Declares April 24 Commemoration Day of Armenian Genocide in France
French President Emmanuel Macron on Tuesday declared April 24 as a day for the commemoration of the Armenian genocide in France, an issue that has caused regular friction between Turkey and European Union member states, Reuters reports.
Macron, in keeping with a 2017 campaign promise, told an annual dinner of the Coordination Council of Armenian Organizations in France that France was among the first nations to denounce “the murderous hunt of the Armenian people in the Ottoman Empire.”
France officially recognized the Armenian Genocide in 2001.
Turkey accepts that many Armenians living in the Ottoman Empire were killed in clashes with Ottoman forces during World War One, but contests the figures and denies the killings were systematically orchestrated and constitute a genocide.