Էլնուր Հուսեյնզադեի անհատական օրինակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի բուն պատկերը. Դավիթ Բաբայան
Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեի ազատ արձակմանը:
«Մի քանի օր առաջ ազատ է արձակվել Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեն, ով երկու տարի առաջ ապօրինի հատել էր Արցախի սահմանը: Իհարկե, դա միանշանակ չի ընդունվել հասարակության կողմից, բայց նման քայլն առաջին հերթին օրենքի պահանջ էր, քանի որ իր պատիժը կրելուց հետո ցանկացած անձ՝ անկախ ազգությունից, կրոնից և քաղաքական աշխարհայացքներից, պետք է ազատ արձակվի:
Բացի դրանից, այսպիսի մոտեցումը համահունչ է նաև հայոց ազգային արժեհամակարգին և աշխարհայացքին: Մեր ժողովուրդը հայրենասեր է, բայց երբևիցե նացիստ կամ ֆաշիստ չի եղել, գաղափարներ, որոնք հանդիսանում են Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքը:
Իսկ ինչպիսի՞նն էր Ադրբեջանի պատասխանը: Այն ամբողջովին կանխատեսելի էր: Բաքուն միջազգային հետախուզում հայտարարեց նրա նկատմամբ: Ի՞նչն էր պատճառը:
1. Նախևառաջ այդ անձն ի սկզբանե չի ցանկացել վերադառնալ Ադրբեջան՝ չտեսնելով այնտեղ որևէ հեռանկար իր ապագայի համար:
2. Անուն-ազգանունից երևում է, որ Էլնուր Հուսեյնզադեն զտարյուն թուրք չէ:
Այս հանգամանքները ցանկացած ֆաշիստական երկրում բավարար հիմք են հանդիսանում մարդուն հետապնդելու, բանտարկելու և սպանելու համար: Այդպիսի օրինակներն Ադրբեջանում բազմաթիվ են:
Էլնուր Հուսեյնզադեի անհատական օրինակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի բուն պատկերը, այնտեղ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոտնահարումը, իսլամական արժեքների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը, պետության ահաբեկչական էությունը»:

Spokesperson for the Artsakh Republic President David Babayan wrote about Azerbaijan’s reaction to the release of its citizen Elnur Husseinzadeh after serving a two-year jail sentence in Artsakh.
''A few days ago, Azerbaijani citizen Elnur Husseinzade, who illegally crossed Artsakh’s border two years ago, was released. Of course, it has generated ambiguous feelings an demotions in our society. But, such a step is first of all the requirement of the law, since any person, regardless of nationality, religion and political views, should be released after serving his punishment.
Apart from this, such an approach is in line with the Armenian national system of values and worldview. Our people have great sense of patriotism and always consider the Nazi or Fascist ideologies as alien and fatal. Unfortunately, Nazism and Fascist constitute the basis of the state building philosophy in Azerbaijan
What was the response of Azerbaijan? It was extremely predictable. Bakuhas launched an international search for its own citizen Elnur Husseinzade. There are several reasons for this.
First of all, this person did not want to return to Azerbaijan from the very beginning seeing no prospects there for his future. Second, even his name and surname show that that Elnur Husseinzade does not have a thoroughbred Turkic identity.
In any Fascist country these circumstances are sufficient grounds for persecuting, imprisoning, and killing a person. There are thousands such examples in Azerbaijan.
So, an individual example of Elnur Husseinzade once again demonstrates the true nature of Azerbaijan, the violation of democracy and humanrights there, the disrespectful attitude towards the Islamic values and the terrorist nature of the state'', wrote Babayan on Facebook.