Այլընտրանքային էներգետիկան հեռանկարային ոլորտ է մեր երկրի համար. Արմեն Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ֆրանսիացի հայտնի գործարար, Electricité de France ընկերության խորհրդի նախկին նախագահ և գլխավոր տնօրեն, Veolia Environnement ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Հենրի Պրոգլյոյի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանը և գործարարը քննարկել են բնապահպանության, էներգետիկայի, ջրային պաշարների արդյունավետ կառավարման ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։
Հանրապետության նախագահը հատկապես ընդգծել է այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում առկա մեծ ներուժն ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը հարուստ է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով, և այլընտրանքային էներգետիկան բիզնեսի հեռանկարային տեսակ է մեր երկրի համար։
Զրուցակիցները պայմանավորվել են, որ որպես առաջին քայլ, նշված ոլորտներում մեծ փորձառություն ունեցող գործարարն առաջիկա ամիսներին կայցելի Հայաստան՝ հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու, քննարկումները շարունակելու և գործակցությանն առավել առարկայական ընթացք տալու համար։

President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Paris on a working visit, met with famous French businessman Henri Proglio, the former Chairman of the Board and CEO of Electricité de France and former CEO of Veolia Environnement,  Armenpress reports citing the Armenian Presidential Office.
The Armenian President and the French businessman discussed the cooperation opportunities and prospects in the field of nature protection, energy, water resource effective management.
President Sarkissian specifically highlighted the great potential in the field of alternative energy and the opportunity to implement joint programs. He stated that Armenia is rich of renewable energy resources, and the alternative energy is a prospective business field for our country.
The sides agreed that the businessman, who has a great experience in the aforementioned fields, will visit Armenia in coming months to get acquainted with the opportunities, continue the discussions and give more subjective process to the partnership.